Σταθερά στην 4η θέση ο Δούκας που νίκησε τον Φίλιππο - greekhandball.com

Σταθερά στην 4η θέση ο Δούκας που νίκησε τον Φίλιππο

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο ο ΑΣΕ Δούκα πέτυχε μια άνετη νίκη επι του Φιλίππου Βέροιας με 28-20, στο ΟΑΚΑ, για την 17η αγωνιστική της Handball Premier. Με αγωνιστική σοβαρότητα από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε, οι παίκτες του Κωστή Μπούνα πήραν άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς και παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Από την πλευρά του ο Φίλιππος παρέμεινε στην 9η θέση με 10 βαθμούς.

Το δυναμικό ξεκίνημα των «μπλε» έφερε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο σκορ αφού οι -τυπικά- γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-3 στο 12ο λεπτό και 15-8 στο 26’. Η ομάδα των Εκπαιδευτήριων στηρίχθηκε στην καλή αμυντική της λειτουργία, έτρεξε στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 7 γκολ (16-9).

Και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Δούκας είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτηση και παρά το γεγονός ότι ο Φίλιππος αναζητούσε λύσεις δεν μπορούσε να τις βρει. Το 19-11 έγινε στο 45’ 24-16 και 28-20 στο φινάλε.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28-20
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-5, 12-6, 14-8, 16-9(ημχ.), 18-11, 20-14, 23-16, 25-18, 25-20, 28-20.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς 1, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης 1, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

Φίλιππος Βέροιας (Ευθύμης Πιπελίδης): Πόποβιτς, Παντελίδης, Τάσκοβιτς 4, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 1, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 4,Αποστολίδης, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορώνας, Φιλοσογλου 2, Παπαδόπουλος 4.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/4 – 1/2