Στο νήμα... η Πυλαία τον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Στο νήμα... η Πυλαία τον Άρη Νίκαιας

Σημαντική νίκη για την είσοδο της στα πλει οφ πέτυχε η Πυλαία που για την 17ης αγωνιστικής της Handball Premier επικράτησε δύσκολα του Άρη Νίκαιας, με σκορ 25-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβηκε στην 7η θέση με 15 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 8 και την 10η θέση.

Η γηπεδούχοι μετά το πρώτο τέταρτο όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ανέβασαν τον ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι τις πολλές και σημαντικές απουσίες του αντιπάλου τους που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λαδάκη, Μουλιάτο, Μαλανδρένια, Βλαχοθανάση, Αντωνιάδη, Αθανασίου και Δημήτρη Μελετάκο, πήραν ενα σταθερό προβάδισμα που έφτασε τα 5 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 15-10 για την Πυλαία.

Ανάλογη εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης με την Πυλαία να διατηρεί το προβάδισμα 4-5 τερμάτων μέχρι το 40' με το σκορ να βρίσκεται στο 20-15 με τέρμα του Τσαναξίδη. Φαίνεται όμως ότι οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν, με αποτέλεσμα ο μαχηρικός και ψυχωμένος Άρης, με ενα σερί 0-4, να μειώνει σε 20-19 στο 43' και να ισοφαρίζουν στο 48' σε 21-21 με τον Γιώργο Μελετάκο που ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής της ομάδας του.

Φαίνεται ότι σε εκείνο το σημείο η Πυλαία αφυπνήστηκε και με ενα σερί 4-0, έκανε το σκορ 25-21 στο 55', ομως ο Άρης δεν τα παράτησε και με ενα δικό του σερί 0-3, πλησίασε στο γκολ, μειώνοντας σε 25-24 με εύστοχο πέναλτι του Γ. Μελετάκου στο 59:30. Στον χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε τίποτα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ δύσκολη νίκη.

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-24
Πεντάλεπτα: 2-2, 6-2, 6-5, 8-5, 12-6, 15-10 ημ 19-14, 20-16, 21-19, 22-21, 24-21, 25-24 τελικό
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης, Αντωνιάδης 1, Ελέτα 3, Ψωμανθιανός, Κουκμίσης 3, Μάτοβιτς 3, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 6, Ανανιάδης, Καλόμοιρος 5, Καβουσανάκης 2, Αλατσατιανός 2, Πετρίδης, Μπάτζιος.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Μελετάκος 12, Γρηγοράκης, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος 2, Καμπουράκης 2, Ταβλαρίδης, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 2, Βίδρας, Αμανατίδης 5.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Καζαντζίδης. Δίλεπτα: 7-5. Πέναλτι: 3/4 – 4/4