Ξανά στην 3η θέση το Κιλκίς - greekhandball.com

Ξανά στην 3η θέση το Κιλκίς

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 28-24 επικράτησε ο ΓΑΣ Κιλκίς του Αρίωνα Πτολεμαΐδας για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών και έφτασε στους 15 βαθμούς ανεβαίνοντας ξανά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στη Handball Premier.

O Αρίωνας στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 25' (9-10). Σε εκείνο το σημείο οι παίχτες του Γιάννη Λαζαρίδη αφυπνήστηκαν και με ενα επί μέρους σκορ 5-1, έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 14-11.

Το Κιλκίς μπήκε δυνατά και στην επανάληψη φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στα 8 τέρματα στο 50' (26-18). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-24.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ - ΑΡΙΩΝΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 28-24
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-7, 6-8, 9-10, 14-11 ημ, 16-14, 19-15, 21-16, 26-18, 27-22, 28-24 τελ.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Ιλερής 2, Μέγκας 3, Δούγιας 7, Πιστόλας, Γρηγοριάδης 4, Γιαβασίδης 3, Α. Φαχουρίδης 3, Σ. Φαχουρίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Κουσίδης, Κωστόπουλος 1, Βιολιτζής, Ψάρρας, Σακαλής 1.

ΑΡΙΩΝΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Πασσιαλής): Τατσίδης, Αβραμίδης 2, Πασσαλίδης 4, Ελευθεριάδης Χρ. 4, Ασιανός, Σπυρόπουλος, Κωστικίδης 9, Γιώσκος 2, Ελευθεριάδης Γ. 8, Παπαχρήστου 1, Παναγιωτίδης 4, Αθανασίου,  Νίκου 1

Διαιτητές: Καζαντζίδης- Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 2/2 - 1/1