Έχασαν βαθμό οι πρωτοπόροι - Ο Πανελλήνιος τη νίκη της αγωνιστικής - Νίκες για Καματερό και Νεα Ιωνία - greekhandball.com

Απίστευτο φινάλε στο Δαϊς
Την ευκαιρία να ξεφύγει με 3 βαθμούς από τα Βριλήσσια έχασε ο Ιωνικός, που αναδείχθηκε ισόπαλος 25-25 με τον Νηρέα στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, αν και προηγήθηκε με 11-14 στο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το 50' για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό που ήταν συναρπαστικό, με το Νηρέα να προηγείται 25-24 με τέρμα σε κενή εστία μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Ιωνικό να καταφέρνει να ισοφαρίζει σε 25-25 με το σφύριγμα της λήξης.

ΝΗΡΕΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 25-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-7-, 9-9, 11-13, 11-14 (ημχ) 14-16, 16-16, 18-18, 21-19, 23-21, 25-25
ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ (Γκούφας): Ζαλώνης 8, Βαλκανας, Σταύρου 3, Βαλαβάνης, Καλογερόπουλος, Πανταζής 3, Καραδήμας, Αποστολόπουλος, Μανουσέλης 6, Κελεπούρης, Παρτσαλάκης, Καρακάσης, Κατρης 1, Παπαιωάννου, Πάνου 5, Κακαβογιάννης.
Ιωνικός ΝΦ (Μαντζόπουλος): Τσακνής, Αργυράκης 2, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης 3, Ζακυνθινός, Κρητικός, Γκουλέ 4, Αντωνιάδης, Σιάτρας, Λεωνίδας 1, Χειβιδόπουλος 4, Χελιώτης 5, Μαυροφρύδης 2, Κοτσιρας, Μπουλούμπασης 3.
Διαιτητές: Τσάκωνας – Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/2-1/1

Από ενα βαθμό για Τελαμώνα και Βριλήσσια
Ισόπαλοι 23-23 αναδείχθηκαν Τελαμώνας και Βριλήσσια σε αγώνα για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών

Οι φιλοξενούμενοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-11 στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να πάρουν ενα ισχνό προβάδισμα στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους τελικά να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 23-23
ΤΕΛΑΜΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (Χριστοδούλου): Μπαξεβάνης , Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 8, Διπλαρος 2, Βασιλόπουλος 1, Τσαρπαλης , Κόρρος, Κοκλώτης, Χιώτης, Τρούλος 4, Κλημανόγλου 4, Βλάχος 1, Γεωργακόπουλος 3, Μανούσος.
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Δραγάζης): Καμπούρης, Ακάλεστος, Τσικογιαννόπουλος 2, Λέκκας 4, Πέρρος Γ. 5, Ντούσικος, Τσαγκούλης 1, Φίλης, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος 7, Παππάς, Πέρρος Κ. 3, Σομπιρακούλ 1.
Διαιτητές: Κουτσός -Λεφάκης, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/8-4/4

Σημαντικό διπλό του Πανελλήνιου στο Λουτράκι
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος στο Λουτράκι, επικρατώντας του γηπεδούχου Ποσειδώνα με σκορ 17-21, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική του άνοδο.

Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη προηγήθηκε στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (8-9) και διατηρούσε το προβάδισμα συνεχώς στην επανάληψη, κλειδώνοντας τη νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν μετέτρεψε το 16-18 σε 17-21 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 17-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 5-4, 6-5, 7-6, 8-9 (ημχ) 10-11, 11-14, 13-15, 15-16, 16-18, 17-21
ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργιος, Αικατερίνης 2, Γκίκας 1, Δημητρόπουλος 2, Τυφτικίδης, Καραβας, Χαραλαμπάκης, Μουρελάτος, Σταματίου, Χατζηκωνσταντίνου, Γραμματικόπουλος 1, Κουτσόπουλος, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 10, Ρουμελιώτης 1.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (Στραβομύτης): Μαυρομάτης , Μπαρμπαράκης 4, Χατζηγιάννης, Καραγκιοζίδης 1, Αλικάκος 3 Γουναράς, Ζαφείρης,  Νιντερέγγερ 1, Νικολαϊδης 3, Zace 5, Ξανθόπουλος, Μαγκαφουράκης, Μπαλάσκας 3, Χατζηκωνστανίνου 1.
Διαιτητές: Βήτας – Γιαβουτας, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/5-1/3

Το Καματερό νικητής στο τοπικό ντέρμπι
Το Καματερό ήταν η νικήτρια ομάδα του τοπικού ντέρμπι με τον Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων. Η ομάδα του Γιώργου Μπελεχρή επικράτησε του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων με 29-27 και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής, σε εναν αγώνα με αρκετό πάθος, ο οποίος κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν οι τυπικά γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 25-25 του 55'σε 29-27.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – Α.Ο. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 29-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1-, 3-4, 5-6, 5-8, 8-10, 12-12 (ημχ) 14-15, 17-15, 20-17, 23-21, 25-25, 29-27
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Μπελεχρής): Γιαμπουράνης 2, Κλειτσικας 1, Κοβάνης, Τσίγκας, Βαμβακούσης 2, Πιτερος 2, Σιμισακάκης, Κολιούλης, Καραμασιώτης 5, Τσομπανίδης 3, Μπούτος 3, Αργυριάδης 5, Χριστόπουλος , Αργυριάδης Ε. 7, Μπελεχρής.
Α.Ο. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Αθανασιάδης): Κουσκουλιάνος, Παράσχης 10, Τσιπλάκος, Μηνιώτης, Μανώλης, Ξηρός, Τσέλος 6, Καραμαγκέλας 2, Σοφικίτης, Γκίκας, Θάνος 1, Βεζύρης 2, Κουτσόπουλος 4, Μπιτόπουλος 2, Βασιλείου.
Διαιτητές: Συρεπίσιος– Γιακαλης Δίλεπτα: 3-8 Πέναλτι: 1/4 – 2/2
Κόκκινες: 33:15 Μπούτος, Βεζύρης (κρατήθηκαν δελτία)  59:03 Καραμαγκέλας (δεν κρατήθηκε δελτίο)

Βαθμολογική ανάσα για την Νέα Ιωνία
Βαθμολογική ανάσα για τη Νεα Ιωνία στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία. Η ομάδα του Γιώργου Μπένια επίκράτησε στο Κορωπί με 19-22 επί του γηπεδούχου ΓΣ Παπασιδέρη και σε συνδυασμό με την ήττα του Λεωνίδα από το Καματερό, βλέπει εκ του ασφαλούς την παραμονή την παραμονή της στην κατηγορία.

ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 19-22
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 5-5, 7-5, 9-6, 11-9 (ημχ), 14-11, 15-15, 15-15, 16-18, 17-21, 19-22.
Παπασιδέρης Κορωπίου (Γιάντσα): Σουρλαντζής Γ. , Μπότσαρης, Σουρλάντζης Δ. 4, Γιάντσα 6, Λαζάρου 1, Γκιλάκης, Βλάχος 3, Παύλου, Φακίνος, Βυθούλκας, Αλεξανδρής, Γκούμας, Καββάλος, Παπασπύρου 5, Χρόνης, Σκεύης.

Νέα Ιωνία (Μπένιας): Στεφάνι, Τηνιακός, Ράμμος 2, Κούτσης 2, Βαλούρδος 6, Δανέζης, Γαρίδας, Μπίλος Κ., Συμεωνίδης, Ιατρίδης, Γκλαβόπουλος, Οικονόμου 1, Κωνσταντέλλος, Μπίλος Γ. 9, Παπαδόπουλος 2, Γκουλής.
Διαιτητές: Μερτινιάν – Ψύλλος. Δίλεπτα: 6-8. Κόκκινη: Ράμμος (47:20, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο. Πέναλτι: 0/0 – 1/4