Πέρασε από τη Δράμα ο Δούκας - greekhandball.com

Πέρασε από τη Δράμα ο Δούκας

Ποδαρικό με νίκη έκανε στο 2019 η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα η οποία πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τη Δράμας επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 30-28, στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Handball Premier.

Το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων έλεγξαν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ωστόσο λίγο πριν το φινάλε λίγο έλειψαν οι γηπεδούχοι που είχαν εναν καταπληκτικό Τουνγκελίδη στη σύνθεση τους, να κάνουν τη ζημιά. Τελικά με τέρμα του Κεδέρη ο Δούκας απέδρασε από μια δύσκολη έδρα με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι παίκτες του Κωστή Μπουνα έκανα ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και στο 15’ προηγήθηκαν με 5-10, η Δράμα όμως εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη πλησίασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 12-13, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-15 με το σφύριγμα της λήξης.

Στην επανάληψη, ο ΑΣΕΔ εδραίωσε τη διαφορά στα 4 γκολ (16-20 στο 40’ και 24-28 στο 55’) όμως η Δράμα με αντεπίθεση διάρκειας στο τελευταίο πεντάλεπτο  να πλησιάσει στο γκολ 28-29, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Οι «μπλε» όμως με τον Κεδέρη ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία κουβέντα στην αναμέτρηση και πήραν τη νίκη με τους δυο πολύτιμους βαθμούς.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-30
πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 3-7,5-10, 9-12, 12-15 (ημχ.), 13-18, 16-20, 18-21, 22-24, 24-29, 28-30

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης):  Καφαντάρης 1, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 14, παπάζοηγλου, Γιαννακόπουλος 1, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Κωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου 2, Στρατηγέλης, Σίνα

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος 5, Ααϊβαλιώτης, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 1, Ντούνης 1, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης, τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 5

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2-1/3 Κόκκινη: 55:16 Μωραΐτης  (τρία δίλεπτα)