Με το ενάμισι πόδι στον τελικό η ΑΕΚ - greekhandball.com

Με το ενάμισι πόδι στον τελικό η ΑΕΚ

Με το ενάμιση πόδι στον τελικό του κυπέλλου ανδρών βρίσκεται η ΑΕΚ που στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού, επικράτησε με 26-16 του Διομήδη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και περιμένει να σφραγίσει και τυπικά το εισιτήριο στον τελικό, στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Νέα Κίο.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν στο παιχνίδι αγκαλιά στο σκορ για ένα δεκάλεπτο με το σκορ να βρίσκεται στο 3-3. Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και έχτισε μια διαφορά στο σκορ που έφτασε τα 7 τέρματα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε12-5 για τους παίχτες του Νίκου Γραμματικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διομήδης προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 16-8, ωστόσο η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι την απόδοσή της και ανέβασε τη διαφορά στα 12 γκολ στο 45' (20-8). Στο τέταρτο που απέμενε δεν άλλαξε τίποτα, με το τελικό σκορ 26-16.

ΑΕΚ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ 26-16
Τα πενάλεπτα: 2-2, 3-3, 6-3, 9-4, 9-4, 12-5 (ημιχρ.), 14-7, 16-8, 20-8, 22-10, 25-13, 26-16

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς 1, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 6, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 3, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού, Τότος, Χαντέλης 7, Χερουβείμ 2, Χατζηκωνσταντίνου, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας, Μπότσαρης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-1/1