Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 23-17 επί της ΑΕΚ και την έπιασε στη δεύτερη θέση της Handball Premier. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του ΠΑΟΚ από το 25 και μετά σημείωσαν 19 γκολ έναντι δέκα των αντιπάλων τους.

Το ματς: Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση με τις άμυνες τους να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 κρατώντας για 11 λεπτά χωρίς γκολ την ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι όμως με τέσσερα γκολ σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 3-4. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με τρία τέρματα στο 25' (4-7), όμως ο ΠΑΟΚ με επί μέρους 3-0 στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (7-7).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στα πρώτα δέκα λεπτά κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερα τέρματα τρέχοντας επί μέρους 6-2. Κοκώνης και Κυπραίος πέτυχαν καθοριστικά γκολ, ενώ ο Κοτανίδης ανέβασε και εκείνος την απόδοσή του κάνοντας ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις. Η ΑΕΚ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει συνεχώς λύσεις και να φτάνει στη νίκη με 23-17.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κοκώνης με έξι τέρματα και τον ακολούθησε ο Κυπραίος με τέσσερα. Στην αντίπερα όχθη ο Παλεβίτσιους είχε πέντε γκολ.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 23-17
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-0, 3-2, 3-4, 4-7, 7-7 (ημ), 10-8, 13-9, 16-11, 19-14, 21-17, 23-17

ΠΑΟΚ: Κοτανίδης, Λοΐζος, Δέλιας, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 3, Τζόνο 2, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 6, Τάσκοβιτς, Αποστόλου, Πετρίδης 2, Νικολαΐδης 3, Κωστακίδης 1, Μαστορόγιαννης, Κυπραίος 4, Γιόσμου

ΑΕΚ: Συγγάρης, Ραντούλοβιτς, Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 2, Μπάλαζ, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μπαλάσκας