Πολύτιμη νίκη του Δούκα με τον Αερωπό - greekhandball.com

Πολύτιμη νίκη του Δούκα με τον Αερωπό

Δυο πολύτιμους πόντους πρόσθεσε στη συγκομιδή του ο Δούκας, κερδίζοντας με σκορ 23-20 τον μαχητικό Αερωπό Έδεσσας στο Δαΐς, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι αθλητές του Κωστή Μπούνα κατάφεραν να πανηγυρίσουν την έκτη φετινή τους νίκη στην Handball Premier φτάνοντας τους 12 βαθμούς με ρεκόρ 6-0-4 ενώ η ομάδα της Έδεσσας έμεινε στου 8 βαθμούς με ρεκόρ 4 νίκες – 6 ήττες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-2 στο 5′ και 4-2 στο 7′ με όμορφη ενέργεια του Παπαπούλιου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και αφού ισοφάρισαν σε 6-6 στο 15′, στη συνέχεια πήραν προβάδισμα στο ματς (6-8 στο 18′ και 7-10 στο 20′) ελέγχοντας τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Ωστόσο, οι «μπλε» βρήκαν γρήγορα τις «απαντήσεις» έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Παπαπούλιο, Ντούνη και Μωραΐτη. Αρχικά μείωσαν σε 9-10 στο 22′ με τον Μωραΐτη και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 12-12 (σκορ ημιχρόνου) με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπραουδάκη να συμβάλλουν στην ανάκαμψη των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, ο Δούκας μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο κάτι που της επέτρεψε να προηγηθεί με 15-14 στο 34′ και 17-16 στο 45′. Ο Μπαζδέκης έδωσε στον ΑΣΕΔ αέρα δύο τερμάτων στο 46′ (18-16), διαφορά που συντήρησε με δύο δικά του γκολ ο Μωραΐτης στο 56′ (21-19) έστω και αν λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το ματς σε απόλυτη ισορροπία 18-18 στο 53′ με τέρμα του Μισαηλίδη από τα 7 μέτρα.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι με τον Μπραουδάκη να πραγματοποιεί σημαντικές αποκρούσεις, κατάφεραν να «κλειδώσουν» τους δύο βαθμούς της νίκης στο 58′ διαμορφώνοντας το σκορ σε 22-19, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-20.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 23-20
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 6-5, 7-10, 10-11, 12-12 (ημχ.), 15-15, 16-15, 17-16, 18-18, 19-18, 23-20

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραϊτης 9, Τόμπρος, Παπαπούλιος 7, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος, Μπαζδέκης 1, Μπραουδάκης, Ταουσάνης, Ντούνης 4, Σαμαράς, Λιόλιος, Ζιβούλοβιτς, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 2.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Μαυρόπουλος, Λάππας, Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 6, Κεσίδης 4, Κυριακού 1.

Διαιτητές: Τόλιος- Συρεπίσιος, Κόκκινη: 55:48 Δημάκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 0/1-2/4