Ανέβηκε στην 6η θέση η Πυλαία - greekhandball.com

Ανέβηκε στην 6η θέση η Πυλαία

Την τρίτη νίκη της και μάλιστα συνεχόμενη πέτυχε η Πυλαία στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Η ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη, που έφτασε τους 6 βαθμούς, μετά το διπλό στην Αλεξανδρούπολη, επικράτησε και αυτή την αγωνιστική με αντίπαλο την ΑΕΠ Πανόραμα, την οποία νίκησε με σκορ 25-23 και την έπιασε στην 6η θέση, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, στο οποίο καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο τερμάτων, αφού συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ. Το Πανόραμα κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 12-13, όμως στην επανάληψη η Πυλαία μπήκε πολύ δυνατά και με ενα σερί 3-0, έκανε το σκορ 15-13. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φέρουν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 39' η Μεντεσίδου έκανε το 16-16. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την Πυλαία να καταφέρνει να πάρει ενα προβάδισμα δυο τερμάτων στο 56' με την Κουκμίση να κάνει το 24-22.  Στα λεπτά που απέμεναν, δεν άλλαξε τίποτα και η Πυλαία πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 25-23.

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 25-23
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-6, 8-8, 10-10, 12-13 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-18, 20-20, 23-22, 25-23.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Σκανδάλης): Μαλέα, Κουκμίση 7, Βράμπα 3, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου 2, Βακουφάρη, Τσομπανίδου 2, Κοπανέλου, Μάκουλη, Καγγελάρη, Νικολάου 5, Σουμτάκη, Σελεμίδου 3, Κούπα, Πετρίδου 1, Στεφανίδου 2.

ΑΕΠ Πανόραμα (Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Σπανού, Αργυροπούλου 5, Ιωαννίδου 1, Χριστοδουλίδου, Καραβέλη 3, Αναστασιάδου, Αμανατίδου 5, Μεντεσίδου 4, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 1, Τσερέπη, Σεβδιλή 4, Αλυγιζάκη, Χαριτάκη.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 1/3-2/3