Στις λεπτομέρειες ο Νηρέας τον Λεωνίδα - greekhandball.com

Στις λεπτομέρειες ο Νηρέας τον Λεωνίδα

Στις λεπτομέρειες επικράτησε ο Νηρέας του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών. Η ομάδα του Λάκη Γκούφα επικράτησε με 24-23 και εφτασε τους 10 βαθμούς παραμένοντας στην 4η θέση, ενω ο Λεωνίδας με 3 βαθμούς παραμένει στην 9η κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Λεωνίδας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο. Αφού προηγήθηκε με 0-3 μόλις στο 5', διατηρούσε ενα προβάδισμα 2-3 τερμάτων μέχρι το 20' (7-10). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Νηρέας έκανε την αντεπίθεση του και με ενα επι μέρους 6-2, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά στο σκορ με 13-12.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά ο Νηρέας, πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες έφτασε στη νίκη με σκορ 24-23.

ΝΗΡΕΑΣ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ 24-23
Πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 5-7, 7-10, 11-11, 13-12 ημ. 16-15, 17-16, 18-17, 21-19, 23-22, 24-23 τελ.

ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ (Γκούφας): Ζαλώνης 5, Στρούζας 2, Αποστολίδης 3, Σταύρου 2, Μπακόπουλος 1, Βαλαβάνης 2, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 2, Μανουσέλης 6, Κελεπούρης, Κατρης, Παρτσαλάκης, Παπαιωάννου, Πάνου 1

ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Αθανασιάδης): Παράσχης 5, Προκοπίου, Μηνιώτης, Μανώλης, Χρόνης, Τσέλος 4, Καραμαγκέλας 5, Σοφικίτης, Γκίκας, Σεχάι, Θάνος 2, Βεζύρης 2, Κουτσόπουλος 4, Ακριδόπουλος, Χρόνης, Βασιλείου 1, Κολιούλης.
Διαιτητές: Ψύλλος-Λεφάκης, Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 3/2-3/3