Σημαντική νίκη της Νέας Ιωνίας επι του Τελαμώνα - greekhandball.com

Σημαντική νίκη της Νέας Ιωνίας επι του Τελαμώνα

Πολύ σημαντική νίκη για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Νεα Ιωνία, που σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών, επικράτησε σε εναν αγώνα με φινάλε θρίλερ του Τελαμώνα Σαλαμίνας με σκορ 27-26,.

Ο Τελαμώνας πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και διατηρούσε μια διαφορά 2-4 τερμάτων σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ανάπαυλα σε 12-15. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και μετά το 35' οι δυο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ με τους παίχτες του Γιώργου Μπένια να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 27-26.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΤΕΛΑΜΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 27-26
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-7, 7-9, 9-12, 12-15 (ημχ.), 14-16, 16-17, 18-19, 20-20, 23-24, 27-26

ΟΦΝΙ (Μπένιας): Ράμμος 7, Κουσκουλιάνος, Κούτσης 2, Κώστας, Βαλούρδος 9, Κ. Μπίλος 1, Συμεωνίδης, Ιατρίδης, Κεδέρης 1, Γκλαβόπουλος 1, Οικονόμου 2, Κωνσταντέλλος, Ι. Μπίλος 2, Παπαδόπουλος 2, Ξηρός, Λουκιδέλης.

ΤΕΛΑΜΩΝ (Χριστοδούλου): Μπαξεβάνης, Γ. Μπακαούκας, Χ. Μπακαούκας 10, Πασλής 1, Δίπλαρος 1, Βασιλόπουλος 4, Τσαρπάλης 1, Κόρρος, Χιώτης, Τρούλος 4, Κλημανόγλου 4, Αποστολίδης, Γεωργακόπουλος 1, Μανούσος.

Διαιτητές: Ψύλλος- Λεφάκης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/3-3/4