Ο Κυπραίος έδωσε την πρόκριση θρίλερ στον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Ο Κυπραίος έδωσε την πρόκριση θρίλερ στον ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε «θρίλερ», ο ΠΑΟΚ με γκολ του Κυπραίου 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου, κερδίζοντας στη Μίκρα την Πυλαία με 23-24 και περιμένει το αυριανό παιχνίδι του Νηρέα με τον Ολυμπιακό, για το ποιον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-5 και 5-8, όμως η Πυλαία μείωσε σε 7-8 στο 15’, ισοφάρισε σε 9-9 στο 20’ και προηγήθηκε με 10-9 στο 21’. Μάλιστα οι παίχτες του Πάνου Γούσιου, πέρασαν μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 14-13.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και τον ΠΑΟΚ, να κάνει σερί 0-3 και να μετατρέπει το 15-14 σε 15-17 όμως η εξαιρετική σήμερα Πυλαία, έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (18-18) και λίγο αργότερα πέρασε και πάλι μπροστά με 20-19 στο 48' αναγκάζοντας τον Στέλιο Σεϊρεκίδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και πέρασαν μπροστά με δύο γκολ (21-19 και 22-20), αλλά ο ΠΑΟΚ με τέρματα των Τζόνο και Κωστακίδη πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (22-23) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Η Πυλαία ισοφάρισε εκ νέου (23-23) και τα τελευταία λεπτά έγιναν ξανά δραματικά. 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Κυπραίος με «έκανε το 23-24, που ήταν και το τελικό σκορ που έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, αφού η Πυλαία δεν μπορεσε να κάνει κάτι στον λιγοστό χρόνο που απέμεινε.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΠΑΟΚ 23-24
Τα πεντάλεπτα: 2-5, 4-8, 7-8, 9-9, 11-12, 14-13 (ημχ.) 15-15, 16-17, 18-19, 21-19, 22-21, 23-24

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Αντωνιάδης 1, Ελέτα 4, Κουκμίσης 3, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Τσαναξίδης 6, Καλόμοιρος 5, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Ψωμανθιανός, Πετρίδης, Μπάτζιος, Σαράφης, Ζαφείρης 1, Λασκαρούδης.

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 12, Τζόνο 1, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 4, Τάσκοβιτς, Αποστόλου, Νικολαΐδης 2, Κωστακίδης 2, Πετρίδης 2, Λοΐζος 1, Γιόσμου, Δελιάς, Κυπραίος 2, Μαστορογιάννης.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 8-2, Πέναλτι: 1/3-7/7, Κόκκινη κάρτα: Ζαφέιρης 43.18 (τρία δίλεπτα)