ΕΣΧΑ: Σημαντική νίκη επι του Ιωνικού οι έφηβοι του Άρης Νίκαιας - greekhandball.com

ΕΣΧΑ: Σημαντική νίκη επι του Ιωνικού οι έφηβοι του Άρης Νίκαιας

Ο Άρης Νίκαιας ήταν ο νικητής με σκορ 28-23, στην αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ με αντίπαλο τον Ιωνικό. Η ομάδα της Νίκαιας σταθεροποιήθηκε στην 3η θέση, πίσω από Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Αγωνιστικά ο Άρης ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-7 στο 15' κατάφερε με ενα επι μέρους σκορ 7-3 να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-10 υπέρ του. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κρατόυσαν συνεχώς μια διαφορά 3-5 τερμάτων, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 28-23, που τους εδραιώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα την καλύτερη επιθετική συγκομιδή, φτάνοντας τα 228 τέρματα.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ  28-23
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-7, 7-8, 10-10, 12-10 ημ 15-12, 17-14, 20-16, 22-19, 25-21, 28-23

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τούτσης): Εφραιμίδης, Πατσουλίνης 1, Βλάχος 11, Αρτινιάν, Ασβεστάς, Κρεμμύδας 8, Τσιβγούλης, Καραμπέκιος 1, Καλπέρης, Ντεσούκι 2, Ακερμανίδης, Γρέκας
Χουρσουντιάν 5, Κούβαρης, Στάθης, Τσαμούρης.

ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Μαντζόπουλος): Σιάτρας Ι, Pashai, Μάγκος 6, Μελίσσης 1, Βασιλείου-Τσάφος 7, Θεοδωρόπουλος 3, Μάνης 2, Σιάτρας Χ 4, Ντριβάλας, Κοζίδης, Ζακυνθινός, Σβετζούρης.
Διαιτητές: Ζήσης - Κουριώτης
Δίλεπτα: 5/1, Πέναλτι: 3/1, 4/2
Κόκκινη: στο 55', Χουρσουντιάν με 3 δίλεπτα