Πέρασε και από την Πτολεμαΐδα ο Φαίακας - greekhandball.com

Πέρασε και από την Πτολεμαΐδα ο Φαίακας

Νικητής για ακόμη μια φορά ο Φαίακας στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών. Αυτή τη φορά η  κερκυραϊκή ομάδα, πέρασε με άνεση μέσα από τη δύσκολη έδρα του Αρίωνα Πτολεμαΐδας, επικρατώντας με 22-30, σε ένα ματς για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Η ομάδα του Νίκου Ριγανά που έχασε από το πρώτο μόλις, λεπτό τον Κατσαρό που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα και το διεύρυνε σταδιακά, με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 11-14.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά που έφτασε τα δέκα τέρματα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε (17-27), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 22-30, με τον Φαίακα να παραμένει μόνος στο ρετιρέ της βαθμολογίας με 10 βαθμούς σε 5 παιχνίδια.

ΑΡΙΩΝ - ΦΑΙΑΚΑΣ 22-30
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-8, 6-11, 9-14, 11-15 (ημχ), 12-19, 14-21, 15-24, 17-27, 19-28, 22-30 (τελ).

Αρίων (Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης, Κατωτοικίδης, Ελευθεριάδης Χρ., Παναγιωτίδης 4, Αβραμίδης 1, Κόλλιας 2, Ασιανός, Σπυρόπουλος, Ακριτίδης 2, Γιώσκος, Κωστικίδης, Ελευθεριάδης Γ. 8, Κουρίδης, Παπαχρήστου 5, Ψαλίδας.

Φαίακας (Ριγανάς): Κορακιανίτης 6, Μαντζουρογιάννης, Σουλάνης 1, Νάστος 1, Κουλούρης, Πάλλας 1, Σκανδάλης 2, Τζούκας 6, Δόικας, Δελλής 1, Ριγανάς 6, Κατσακιώρης, Πίτος 6, Κατσαρός, Ασμάνογλου, Τζόνας.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-4. Κόκκινη: Κατσαρός (1:02 για επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι 0/0 – 1/2.