Το πάλεψε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε από τη Νέξε - greekhandball.com

Το πάλεψε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε από τη Νέξε

Την ήττα με 22-25 από την κροατική Νέξε γνώρισε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του EHF Cup.

Οι νταμπλουχοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη και τον Νίκο Λιάπη ενώ στη διάρκεια του ματς έχασαν και τον Πάτρικ Λέμος ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ήταν πολύ ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Νέξε. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-6 με τον Κανδύλα στο 16:43, όμως οι Κροάτες έκαναν ένα σερι 0-3 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο τέρματα για το 7-9 με τον Τόμιτς.

Οι παίχτες του Ολυμπιακού ισοφάρισαν και πάλι σε 9-9, αλλά η Νέξε και πάλι πήρε άερα δυο τερμάτων κάνοντας το 9-11 με τον Βόζαμπ στο 25ο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ήταν σειρά του Ολυμπιακού να κάνει σερί και να πάρει το προβάδισμα με 13-12 με σερί γκολ από Ρέινα (2) και Αραπακόπουλο. Οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 13-13 και ο Κρητικός με ένα πανέμορφο γκολ από τα 12 μέτρα διαμόρφωσε το 14-13 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Πειραώτες μπήκαν καλά και πάλι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο +2 (17-15) με τον Τζηρά στο 38ο λεπτό του αγώνα. Οι Κροάτική άμυνα από εκείνο το σημείο βελτιώθηκε με τους παίχτες του Γιώργου Ζαραβίνα να εγκλωβίζονται επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να σκοράρουν για 10 λεπτά, με το γκολ να έρχεται στο 48:37 με τον Τζηρά να κάνει το 18-18.

Στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 19-19 με τους Κροάτες να ξεφεύγουν ξανά με 20-22 με τέρματα του Βόζαμπ και του Γέλινιτς. Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν είχε αντίδραση και βρέθηκε πίσω με 21-25 με γκολ του Γκάντζα σε κενό τέρμα. Ο Κρητικός με δικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 22-25 που δίνει λίγες ελπίδες στην ομάδα του Πειραιά για την πρόκριση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΕΞΕ 22-25 (14-13)
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-5, 7-7, 9-11, 14-13 (ημχ.), 17-15, 17-18, 18-19, 20-21, 22-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 5, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Ρέινα 6, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος, Τσίλης 2

ΝΕΞΕ (Χόρβατ): Σίπιτς 4, Γκάτζα 2, Λέμπαν 1, Ετερ, Ζρνιτς 3, Μρντένοβιτς, Μπάρισιτς, Τσαρ, Μπούβινιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Γέλινιτς 1, Βίντα, Λόντσαρ 1, Τόμιτς 1, Γιάγκανιατς 3, Βόζαμπ 5
Διαιτητές: Χαραμπάγιου-Στανέσκου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι: 4/2-5/5
Κόκκινη: 23.20 Λέμος