Στην εξάδα η Δράμα μετά τη νίκη επί της ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Στην εξάδα η Δράμα μετά τη νίκη επί της ΧΑΝΘ

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier η Bianco Monte Δράμα 86 επικράτησε της ΧΑΝΘ με 25-20. Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη έφτασε τους 5 βαθμούς και έπιασε την 6η θέση της βαθμολογίας σε αντίθετη με τη ΧΑΝΘ που παρέμεινε στην 9η θέση με 4 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η ΧΑΝΘ ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 3-6 στο 8', όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ενα σερί 4-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ με 7-6 με τέρμα του Καφαντάρη στο 13.30. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 27ο λεπτό (12-12), όμως η Δράμα με τρια σερί γκολ του Τουγκελίδη έκανε το σκορ 15-11 με τη ΧΑΝΘ να μειώνει στο τέλος σε 15-13 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαρκώς ενα σταθερό προβάδισμα 3-4 τερμάτων μέχρι το 50' με το σκορ να βρίσκεται στο 20-17.  Η ΧΑΝΘ έκανε την αντεπίθεση της και πλησίασε στο ενα γκολ, με το Στίγγα να διαμορφώνει το 20-19 στο 53.31. Οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν ξανά ρυθμό και με ενα σερί 3-0, έκαναν το σκορ 23-19 στο 58' και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 25-20.

Bianco Monte ΔΡΑΜΑ86 - ΧΑΝΘ 25-20
Πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 8-6, 10-9, 11-11, 15-13 ημιχ. 15-13, 17-15, 18-15, 20-17, 22-19, 25-20 τελ.
Bianco Monte ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γουργούμης, Κοτσαμαρίκογλου, Χαϊτίδης 4, Ντράκασιτς 6, Τουνγκελίδης 8, Κουρτίδης, Καφαντάρης 3, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Θωμίδης 2, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης, Ιακωβίδης, Στρατηγέλης

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσιρογιάννης 2, Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 2, Τσαγκαράκης, Ρεμπελάκος 1, Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Κεσίδης 2, Στίγγας 3, Βαρδάκας, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 4, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Αρβανιτίδης
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 3/2-4/2
Κόκκινη: 38.00 Κοβογλανίδης