Πήρε το βαθμό από την ΑΕΚ ο Διομήδης - greekhandball.com

Πήρε το βαθμό από την ΑΕΚ ο Διομήδης

Ισόπαλο 22-22 ήρθε το ντέρμπι μεταξύ Διομήδη και ΑΕΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier. Ο Διομήδης επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο, ενώ η ΑΕΚ έπεση στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ύστερα από το διπλό του Ολυμπιακού στη ΧΑΝΘ

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάκομπσεν κατάφερε να σκοράρει (0-1), ενώ ο Διομήδης μετά το πρώτο 10λεπτο ανέβασε την απόδοσή του και πήρε και προβάδισμα με 3-2. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (5-3), αλλά η Ένωση ακολουθούσε στο σκορ και αφού έφερε το ματς στα ίσα (6-6) πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με 6-7 και στη συνέχεια σε 7-9 στο 24'. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Διομήδης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται σε 10-10.

Στην επανάληψη, ο Διομήδης μπήκε πιο επιθετικά και προηγήθηκε με 14-11. Η ΑΕΚ όμως με συνεχόμενα τέρματα του Μπάλαζ και του Μπάγιου, έκανε ενα σερί 0-5 και πέρασε ξανά μπροστά με 14-16. Όμως ο Διομήδης, δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη. Με πρωταγωνιστές τους Χερουβείμ που σημείωνε απανωτά τέρματα και τον Ζλατάνο κάτω από τα γκολποστ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17 στο 50'. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. με το σκορ να βρίσκεται στο 22-22 η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως ο Ζλατάνος σταμάτησε το σουτ που πραγματοποίησε ο Μπάγιος με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει στο 22-22.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΚ 22-22
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-1, 5-3, 6-7, 8-9, 10-10 (ημχ.), 12-10, 14-13, 14-15, 17-17, 19-20, 22-22

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 2, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος, Τότος 6, Χαντέλης, Χερουβείμ 8, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Μπινιάρης, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Κουτσός, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 1/2-1/2