Με πέναλτι σε νεκρό χρόνο τη νίκη ο Ιωνικός επί του Ποσειδώνα - greekhandball.com

Με πέναλτι σε νεκρό χρόνο τη νίκη ο Ιωνικός επί του Ποσειδώνα

Με ενα πέναλτι σε νεκρό χρόνο του Λεωνίδα που κατέληξε σε τέρμα, ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 20-19 από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, σε εναν αγώνα για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των αρκετών φιλάθλων που τον παρακολούθησαν.

Ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον Ποσειδώνα προηγούμενος με 3-0 στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως ο Ποσειδώνας ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι και αφού ισοφάρισε στο δεκάλεπτο, πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που τον βρήκε να προηγείται με σκορ 10-12.

Στην επανάληψη, ο Ποσειδώνας διατηρούσε σταθερά ενα προβάδισμα στον αγώνα,το οποίο στο 51’ έφτασε τα τέσσερα τέρματα με το σκορ να βρίσκεται στο 14-18. Φαίνεται ότι αυτή η διαφορά εφησύχασε τους παίχτες του Λουτρακίου, οι οποίοι επαναπαύτηκαν, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός με ενα επί μέρους σκορ 5-1, να ισοφαρίσει σε 19-19 λίγο πρίν το τέλος, για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι σε νεκρό χρόνο, το οποίο εκτέλεσε επιτυχώς ο Λεωνίδας κάνοντας το 20-19, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 20-19

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-4, 5-6, 7-8, 8-9, 10-12 (ημχ.) 12-12, 12-15, 13-16, 14-17, 17-18, 20-19

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Μαντζόπουλος Ευάγγελος): Τσακνής Αργυράκης 3, Γκέρτσος 1, Μπούτος 2, Παπαδιονυσίου, Ζαχάρης 2, Ζακυνθυνός , Αντωνόπουλος 4, Γκουλέ 2, Αντωνιάδης 2, Σιάτρας, Λεωνίδας 2, Χελιώτης, Μαυροφρύδης, Μπουλούμπασης 2.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου Κώστας): Βλαχογιώργος, Αικατερίνης 2, Γκίκας 1, Δημητρόπουλος 1, Καπής, Τυφτικίδης 1, Καραβάς, Σταματίου, Χαραλαμπάκης, Δόδας, Γραμματικόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου 4, Κουτσόπουλος, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 4, Ρουμελιώτης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωτίκης, Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 3/5-1/4