Σημαντικό διπλό του Ποσειδώνα στην Κυψέλη - greekhandball.com

Σημαντικό διπλό του Ποσειδώνα στην Κυψέλη

Σημαντική εκτός έδρας νίκη 25-30 πέτυχε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου απέναντι του Πανελληνίου για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πανελλήνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται 5-1 στο 6ο λεπτό και 12-7 στο 22ο λεπτό. Φαίνεται όμως ότι οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν στο δυνατό ξεκίνημα τους, με αποτέλεσμα ο Ποσειδώνας με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση να μειώσει τη διαφορά στο 1 τέρματα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο ημίχρονο σε 14-13 για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης οι δύο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως από το 40' και μετά ο Ποσειδώνας, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα Βασιλειάδη που πρτυχε 12 τέρματα, κατάφερε να ξεφύγει για να φτάσει σε μια σημαντική νίκη με σκορ 25-30.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 25-30
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 9-4, 11-7, 12-11, 14-13 (ημ.),
15-15, 18-18, 20-22, 21-23, 23-27, 25-30 (τελ.)
Γ.Σ. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ( Δ. Σταυρομύτης):Μαυρομάτης, Σομπιρακουλ, Χατζηγιάννης (4), Πανταζής, Μπαρμπαρακης (2), Ξανθόπουλος, Διάρας, Νιντερεγγερ (3) Νικολαΐδης (4), zace (3), ξηρος (2), Νικολούτσος, Αλικάκος (6) Μαγκαφουράκης, Μπαλάσκας, Χατζηκωνσταντίνου (1)

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Κ.Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Αικατερίνης (2), Γκίκας (1), Δημητρόπουλος (1), Καπής(1), Τιφτικίδης, Καραβάς, Σταματίου, Δώδας, Γραμματικόπουλος (5), Χατζηκωνσταντίνου (4), Φίλης, Κουτσόπουλος, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης (12), Ρουμελιώτης (4).

Διαιτητές: Τσάκωνας Δ.– Ψύλλος Ε.  Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 1/2 - 1/1