Η Σκάρα λύτρωσε στο τέλος την Αναγέννηση Άρτας - greekhandball.com

Η Σκάρα λύτρωσε στο τέλος την Αναγέννηση Άρτας

Νίκη με φινάλε θρίλερ για την Αναγέννηση Άρτας με αντίπαλο τη Βέροια 2017, σε ενα παιχνίδι που κρίθηκε με ένα πέναλτι της Σκάρα στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης που έκανε το 25-24.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20', όμως η Βέροια έχοντας σε πολύ καλή μέρα την Ταϊρίδου κάτω από τα δοκάρια, κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρει μια μικρή διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, που τη βρήκε να προηγείται με 12-14.

Ανάλογη εικόνα και στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, με τη Βέροια να διατηρεί το προβάδισμα, όμως η Αναγέννηση εκμεταλλευόμενη την εμπειρία των αθλητριών της, αφού ισοφάρισε στο στο 41' σε 17-17, προηγήθηκε με 24-20 στο 54' και έδειξε να "τελειώνει" το παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και με ενα σερί 0-4, ισοφάρισαν στο 59:40 σε 24-24, με την Αναγέννηση να έχει την τελευταία επίθεση.

Η Γρηγορία Γκόλια πήρε τάιμ άουτ και με την επανέναρξη η επίθεση των γηπεδούχων κατέληξε σε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει η αρχηγός Βάσω Σκάρα, κάνοντας στο 59:56 το 25-24 και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της..

Στα αξιοσημείοτα του αγώνα, η ψυχική δύναμη της Καλοϊδή, που κάθησε στο ν πάγκο της ομάδας της, παρά την απώλεια του πατέρα της λίγη ώρα πριν ην αναμέτρηση.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ- ΒΕΡΟΙΑ 2017 25-24
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-6, 8-9, 10-12, 12-14 (ημχ.), 14-16, 15-17, 19-19, 22-19, 24-21, 25-24
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Γρηγορία Γκόλια): Σκουτέλλα 5, Καλοϊδη, Σκάρα 6, Νούλα, Μέγα, Μούρνου 6, Βράτσεβα 2, Σαϊντοβα, Κολτούκη, Καναρά, Κουρέλη, Μάμαλη, Τσαουσίδου 5, Μάστακα 1.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Άννα Μακρίδου): Τσιομπάνου 6, Ζντραβέφσκα, Κοτζαχρήστου 1, Μπάντη, Βαφειάδου, Δελησάββα 1, Καλμουκίδου 1, Ταϊρίδου, Ανδρονικίδου, Παπαφώτη, Ματαρώνα 6, Νταβίντοβιτς 9.
Διαιτητές: Καραπάνος- Αβράμης, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/6-1/1