Απίστευτο φινάλε και ισοπαλία για Φοίβο και Bianco Monte Δράμα 86 - greekhandball.com

Απίστευτο φινάλε και ισοπαλία για Φοίβο και Bianco Monte Δράμα 86

Ισόπαλοι 27-27 αναδείχθηκαν Φοίβος και Bianco Monte Δράμα 86, σε ενα παιχνίδι με απίστευτες διακυμάνσεις. Το αποτέλεσμα κρίθηκε με ενα απίστευτο φινάλε του Φοίβου, ο οποίος ενω βρισκόταν πίσω στο σκορ με 21-26 στο 54' με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει 30 δεύτερα πριν το τέλος και να πάρει 1 βαθμό που φαινόταν χαμένος. Ο Bianco Monte Δράμα 86 είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη, όταν ενω το σκορ ήταν 26-27 υπέρ του, ο Τουνγκελίδης αστόχησε σε πέναλτι 50 δεύτερα πρίν το τέλος. Με την εκπνοή η Δράμα πέτυχε τέρμα με τον Θωμίδη, όμως οι διατητές έκριναν ότι ήταν εκπρόθεσμο, με το αποτέλεσμα να παραμένει ισόπαλο.

Το πρώτο ημίχρονο, αν και η Δράμα ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ, ο Φοίβος με ενα σερί 4-0 έφτασε να προηγείται με 4-1 στο ένατο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Αντώνη Τσολάκου κατάφερε να διατηρεί ενα σταθερό προβάδισμα 3-4 τερμάτων, με τον Καφαντάρη να μειώνει τη διαφορά στα 2 τέρματα στο 29', διαμορφώνοντας το σκορ σε 14-12, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη, όπως και στον προηγούμενο αγώνα με τον Αερωπό, μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και αφού ισοφάρισαν αρχικά σε 17-17 στο 41' κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ, για δεύτερη φορά ύστερα από το 0-1, με τον Κουρουτζίδη να κάνει το 17-18 στο 42'. Απο εκείνη τη στιγμή η Δράμα πήρε τα ηνία του αγώνα και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, άνοιξαν την ψαλίδα σταδιακά με τη διαφορά να φτάνει τα πέντε τέρματα στο 54' με γκολ του Τουνγκελίδη που έκανε το 21-26.

Τα λεπτά που απέμεναν μέχρι το τέλος ήταν συναρπαστικά. Ο Φοίβος που δεν είχε πει την τελευταία του λέξη με ενα επί μέρους 6-1 έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 27-27, τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενω προηγουμένως ο Τουνγκελίδης είχε αστοχήσει σε πέναλτι με το σκορ να βρίσκεται στο 26-27. Στην επίθεση που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι εκδήλωσαν επίθεση με τον να σκοράρει με το σφύριγμα της κόρνας, όμως οι διαιτητές έκριναν το γκολ ως εκπρόθεσμο για να παραμείνει το 27-27, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ενα βαθμό.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 1986 27-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 8-6, 10-7, 13-10, 14-12 (ημχ), 17-14, 17-16, 18-20, 20-23, 22-26, 27-27

ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 1, Σιγγιρίδης 1, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Δεληζάνος 4, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 10, Δέσπος 7, Θ. Παπαδόπουλος 3, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Τσιντίδης, Αθανασιάδης.

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 6, Γουργούμης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 3, Σινά, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 7, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Παπάζογλου, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-1. Κόκκινη: Κοβογλανίδης (27:39 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 5/6 – 2/5.