Πέρασε από το Δαϊς η ΑΕΚ - greekhandball.com

Πέρασε από το Δαϊς η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο παιχνίδι της αγωνιστικής της Handball Premier με τον Δούκα. Η Ένωση επικράτησε με 24-32 της ομάδας των εκπαιδευτηρίων, με καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη κάνοντας το 3 στα 3 διατηρόντας το απόλυτο. Στο στρατόπεδο των κιτρινόμαυρων υπάρχει αγωνία για τον τραυματισμό του Γιάκομπσεν. Ο παίκτης σε ανύποπτη φάση πάτησε το πόδι του Παπαδιονυσίου και βρέθηκε στο έδαφος, ενώ στη συνέχεια αποχώρησε τραυματίας.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Δούκας ξεκίνησε από την αρχή με ενθουσιασμό, φτάνοντας να προηγείται με 10-8 στο 20', αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με 2 γρήγορα γκολ του Μπάγιου έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (10-10) στο 22'. Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 13-15 στο 29' , όμως ο Δούκας με τέρμα του Ντούνη πέντε δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 14-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 14-17 με τέρματα των Παλεβίτσιους και Γιάκομπσεν ενώ η διαφορά εφτασε στο +6 (18-24) στο 46' με γκολ του Μπάγιου. Στο τελευταίο τέταρτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να φτάνει σε μια σημαντική νίκη με σκορ 24-32

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-7, 9-8, 12-12, 14-15 (ημχ), 14-17, 17-19, 18-22, 19-25, 22-27, 24-32.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος 3, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης Γ., Ντούνης 2, Λιολιος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Σαμαράς, Κεδέρης 8.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Παλεβίτσιους 2, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6, 2/2