Στον τελικό του «Boro Churlevski» ο Ολυμπιακός (pics) - greekhandball.com

Στον τελικό του «Boro Churlevski» ο Ολυμπιακός (pics)

O Ολυμπιακός επικράτησε πριν απο λίγο με 26-25 επί της γαλλικής Σερμπούρ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο και θα παίξει αύριο στον τελικό του τουρνουά «Boro Churlevski», που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Μπίτολα της ΠΓΔΜ. Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του τουρνουά, θα είναι η Σέλκασπορ από την Τουρκία.

Αν και οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 3-1, οι νταμπλούχοι ισοφάρησαν σε 3-3 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιχζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 13-11. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακόςκρατούσε μια διαφορά τριών τερμάτων και έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 50'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοση τους και πλησίασαν στο γκολ στο 55' με το σκορ στο 24-23. Το τέλος ήταν συναρπαστικό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ, με τον Ολυμπιακό 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να προηγείται με 26-25 και να χάνει την επίθεση του, όμως οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τελευταία τους επίθεση, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη πρόκριση στον τελικό με σκορ 26-25.