Στο τέλος η ΑΕΚ νίκησε την εξαιρετική Πυλαία - greekhandball.com

Στο τέλος η ΑΕΚ νίκησε την εξαιρετική Πυλαία

Παραλίγο έκπληξη σήμερα στην αίθουσα Κασιμάτης του ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ βρήκε ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της εξαιρετικής Πυλαίας, της οποίας την αντίσταση τελικά «λύγισε» στο τέλος και έφτασε στη νίκη με 29-26, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Η Πυλαία, που επέλεξε να αγωνίζεται με 7 παίχτες γηπέδου στην επίθεση, αιφνιδίασε την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 0-5 με την Ένωση να μην βρίσκει δρόμο για τα δίχτυα, ενώ έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην αμυντική της λειτουργία. Σταδιακά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (9-10), ενώ στη συνέχεια πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-10) με τέρμα του Μυλωνα στο 22'. Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, το παιχνίδι πήγε γκολ-γκολ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με το σκορ στο 14-14.

Ανάλογη εικόνα και στις αρχές της επανάληψη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ. Η ΑΕΚ στο διάστημα 35'-39' με ενα σερί 4-0 μετέτρεψε το 16-16 σε 20-16, όμως η Πυλαία επανήλθε, ισοφαρίζοντας με τον Ελέτα σε 23-23 στο 50'. Εν τέλει στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μια διαφορά 2-3 τερμάτων, για να φτάσει τελικά σε μια πολύ δύσκολη επικράτηση με σκορ 29-26.

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 29-26
Τα πεντάλεπτα: 0-4, 3-7, 4-10, 8-10, 11-12, 14-14 (ημχ.), 15-16, 20-16, 22-20, 24-23, 25-25, 29-26

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 9, Συγγάρης 1, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 4, Δομπρής 2, Μυλωνάς 8, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

ΠΥΛΑΙΑ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης 1, Ανθομελίδης, Σαράφης, Μπουλταδάκης, Ελέτα 4, Κουκμίσης, Ψωμαθιανός, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 1, Αλεξανδρίδης, Τσαναξίδης 5, Καλόμοιρος 4, Πετρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιάνος 2.

Διαιτητές: Τόλιος- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 0/0-4/4