Νίκη της Δράμας με φινάλε θρίλερ κόντρα στον Αερωπό - greekhandball.com

Νίκη της Δράμας με φινάλε θρίλερ κόντρα στον Αερωπό

Δυο πολύτιμους βαθμούς πήρε η Δράμα που επικράτησε εντός έδρας του Αερωπού με 23-22 στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Handball Premier. Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ξεπέρασαν την κακή εμφάνιση της 1ης αγωνιστικής απέναντι στο Δούκα και έδειξαν ότι -τουλάχιστον- στην έδρα τους θα είναι δύσκολος αντίπαλος για πολλές ομάδες. Από την άλλη ο Αερωπός που ήταν το φαβορί του αγώνα, έδειξε ότι επηρρεάστηκε από το θέμα της παραμονής του Γιάννη Πηλαλίδη, αφήνοντας δύο βαθμούς στη Δράμα που θα πρέπει να τους βρεί σε πιο δύσκολα παιχνίδια, ώστε να μπεί στην τετράδα που είναι ο στόχος της ομάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10' (2-2), έχοντας πρόβλημα στην επιθετική τους λειτουργία. Ο Αερωπός ανέβασε το ρυθμό του και πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο 14' (2-5) με τέρματα των Θεοδωρόπουλου, Δημάκη και Μισαηλίδη. Παρόλα αυτά οι παίχτες του Σακη Βαλαβάνη κατάφεραν σύντομα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον πρώην παίχτη του Αερωπού Πέταρ Ντράσκιτς να ισοφαρίζει σε 5-5 στο 16'. Στον χρόνο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ, με τη λήξη του ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες με σκορ 10-10.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι καλύτερα και μέχρι το 40' έφτασαν να προηγούνται με 3 τέρματα και το σκορ στο 12-15. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο η Δράμα χρειάστηκε ενα πεντάλεπτο και στο 45' το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο 15-15. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, για να φτάσουμε ενα λεπτό πρίν το τέλος, με τον Τουνγκελίδη να διαμορφώνει το 23-22, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, αφού ο Αερωπός δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 23-22
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 3-5, 5-6, 7-8, 10-10 (ημχ.), 11-12, 12-15, 15-16, 19-19, 21-21, 23-22
ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γουργούμης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης, Τουνγκελίδης 9, Φραγκούλης, Καφαντάρης 3, Θωμίδης 1, Κουρτίδης, Ιακωβίδης, Ντράσκιτς 6, Κοβογλανίδης 1, Τσιτσίγκος 1, Γιαννακόπουλος, Χαϊτίδης 3, Σίνα.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 3, Θ. Τζουβάρας 6, Κράλλης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 5, Κεσίδης, Κυριακού 1, Αρβανιτίδης, Λιόφης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι: 4/4-0/2