Σπουδαίο διπλό του Άρη Νίκαιας στη Θεσσαλονίκη - greekhandball.com

Σπουδαίο διπλό του Άρη Νίκαιας στη Θεσσαλονίκη

Σπουδαίο διπλό στην υπόθεση παραμονή στην Handball Premier, πέτυχε ο Άρης Νίκαιας που στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας κατηγορίας, επικράτησε της ΧΑΝΘ με 19-20 στη Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίροππο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη Νίκαιας, ύστερα από το πρώτο πεντάλεπτο να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε μέχρι το 28' με το σκορ να είναι στο 9-10 για τους παίχτες του Τακη Μελετάκου. Στα δυο λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, η ΧΑΝΘ με ενα σερί 2-0 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 11-10 με τέρματα των Κεσίδη και Παπαβασίλη στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Συναρπαστική η εξέλιξη και στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να περνούν ξανά μπροστά στο σκορ με 13-14 στο 47', με τέρμα του Λαδάκη ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Από εκείνο το σημείο οι παίχτες του Άρη Νίκαιας, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες της ΧΑΝΘ, κρατούσαν ενα προβάδισμα ενός εως τριών τερμάτων, για να φτάσουν τελικά στη σπουδαία νίκη, με τελικό σκορ 19-20.

ΧΑΝΘ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 19-20
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 6-7, 7-8, 9-10, 11-10 (ημχ), 11-10, 11-12, 13-12, 14-15, 16-18, 19-20.
ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Τσιρογιάννης, Δινάλης, Ρεμπελάκος, Τζίνεβης 1, Ιωαννίδης, Κεσίδης 1, Βαρδάκας 2, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 4, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Ρίζος, Μπαϊρλής 7, Αρβανιτίδης 1, Τσόγιας, Σαρηγιαννίδης 3.
Άρης Νίκαιας (Τάκης Μελετάκος), Κουρής, Λαδάκης 8, Αθανασίου 3, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος, Καμπουράκης, Χαρμπής, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 2, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 6/7- 1/1