Πανηγυρίζει η Πυλαία τη μεγάλη επιστροφή στη Handball Premier - greekhandball.com

Πανηγυρίζει η Πυλαία τη μεγάλη επιστροφή στη Handball Premier

Επιστροφή της Πυλαίας μετά από ενα χρόνο και πάλι στη Handball Premier, ύστερα από τη νίκη μέσα στην Κέρκυρα, επί του Φαίακα με 28-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 2-1 στις νίκες και πήρε το πρωτάθλημα στον 2ο όμιλο της Α2 ανδρών, που δίνει το το εισιτήριο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Σε ενα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα, στο κατάμεστο ΕΑΚ της Κέρκυρας, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι το 25' με την Πυλαία να καταφέρνει στο τελευταίο πεντάλεπτο να παίρνει ενα μικρό προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 9-12 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά, αιφνιδιάζοντας τον Φαίακα και με ενα επι μέρους 1-3, ανέβασαν τη διαφορά στα 5 τέρματα στο 35' με το σκορ να βρίσκεται στο 10-15. Από εκείνο το σημείο οι παίχτες του Πάνου Γούσιου έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο σκορ, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη άνοδο με σκορ 24-28, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς μαζί με φίλους της ομάδας που την ακολούθησαν από τη Θεσσαλονίκη.

ΑΟ ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 24-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 4-5, 8-7, 9-10, 9-12 (ημ.), 10-15, 12-17, 15-19, 18-22, 21-24, 24-28
ΑΟ ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κορακιανίτης 5, Ριγανάς 2, Κόντης 6, Δελλής 5, Κουλούρης 1, Βάγιας 1, Κατσαρός 2, Σουλάνης, Κουτσικόπουλος 1, Τσόνας, Παγωνίδης 1, Ρίγγας, Δόικας, Πάλλας, Νάστος.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος):Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 5, Ανθομελίδης 4, Τσεζνετζίδης 5, Κουκμίσης 4, Γιαννακίδης, Ιλέρης 5, Ανανιάδης 1, Πετρίδης, Μάτοβιτς 2, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Αλεξανδρίδης, Ελέτα 2
Διαιτητές: Ταζφερόπουλος, Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι:2/2-3/4