Προβάδισμα για μετάλλιο ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Προβάδισμα για μετάλλιο ο ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 27-24 επί του Δούκα και απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην Handball Premier.

Μετά από ενα αναγνωριστικό πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-12 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη ο Δούκας μετά το 40' έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου με 18-19. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 55' με το σκορ να είναι ισόπαλο 22-22. Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ με ενα επι μέρους σκορ 5-2 έφτασε στην τελική επικράτηση με 27-24, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των μαγώνων για την 3η θέση.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-24
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-8, 12-8, 13-11, 14-12 (ημχ.) 16-13, 18-16, 18-19, 21-20, 22-22, 27-24

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 4, Τσίλης 1, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης 2, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 3, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 2, Κυπραίος 3, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 6, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 1, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 4, Αραπακόπουλος 2, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/5-4/4