Με νίκη στον τελικό γιορτή τελείωσε το μαγικό ταξίδι της ΑΕΚ στην Ευρώπη - greekhandball.com

Με νίκη στον τελικό γιορτή τελείωσε το μαγικό ταξίδι της ΑΕΚ στην Ευρώπη

Η ΑΕΚ μπροστά σε περρισότερους από 5.600 φιλάθλους της επικράτησε της Ποτάισα με 27-26 στον δεύτερο τελικό του Challenge Cup η ΑΕΚ κλείνοντας με νίκη σε ενα τελικό, αλλά η διαφορά του πρώτου ματς ανέδειξε τροπαιούχο την Ρουμάνικη ομάδα που άξιζε το τρόπαιο.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε σαν να έχει κερδηθεί το τρόπαιο από τους φίλους της Ένωσης που με την σειρά τους δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα σε μια μεγάλη γιορτή του χάντμπολ. Μια γιορτή που για πρώτη φορά στην χώρα μας έγινε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ήταν άκρως πετυχημένη και όλοι οι φίλοι του αθλήματος περιμένουν ακόμα περισσότερες στο μέλλον.

Στο πρώτο μέρος, οι Ρουμάνοι αιφνιδίασαν την ΑΕΚ και προς το τέλος του ημιχρόνου ξέφυγαν στο σκορ. Το 11-18 του ημιχρόνου δεν άφηνε καμιά αμφιβολία για το ποια ομάδα θα σήκωνε το κύπελλο. Η ΑΕΚ ωστόσο πάλεψε στο δεύτερο μέρος για την...τιμή των όπλων και έκανε την ανατροπή. Μείωσε σιγά - σιγά την διαφορά και με καλές άμυνες έφεραν το ματς στα ίσα (23-23) περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ μέχρι το τέλος. Ο Αργυρού με τέρμα στα 30'' πριν το τέλος έκανε το 26-25 για να απαντήσει ο Ταλμάγιερ αμέσως. Η ΑΕΚ ωστόσο κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με τη βοήθεια και της τύχης ο Νικολαΐδης διαμόρφωσε το τελικό 27-26.

AEK - ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ 27-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-8, 7-10, 9-14, 11-18 (ημ), 13-19, 16-20, 18-22, 21-23, 24-24, 27-26

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης, Τσιγκογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 2, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 7, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ (Νικολάε Οράτιου Γκαλ): Τσίντεκ 4, Ροτάρου 2, Ταλμάιερ 2, Ζακατσιούριν, Βάρο, Ασόλντανεϊ 5, Ιάνκου 1, Ιρίμους, Αντομινκάι 3, Λάζαρ, Στεφ, Σάβιτς, Ζόκε 3, Γκίτα 3, Ιγκνάτ, Σταμάτε 3.