Δύσκολα ο Ολυμπιακός τον Δούκα - greekhandball.com

Δύσκολα ο Ολυμπιακός τον Δούκα

Ο Ολυμπιακός πήρε το το πρώτο παιχνίδι με τον Δούκα για τα ημιτελικά των πλέι-οφ της Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν δύσκολα με 23-20 του Δούκα και έκαναν το 1-0 στη σειρά και την Τετάρτη θα αντιμετωπίσουν εκ νέου την ομάδα του Δούκα στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς στο Δαίς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0 χάρη στα γκολ των Τζηρά και Σανίκη. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (2-2) και συνεχίστηκε έτσι μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (4-4 στο 11:04 και 5-5 στο 15:05). Με το πέμπτο προσωπικό γκολ του Γρηγόρη Σανίκη ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα με 7-6 και ανέβασε τη διαφορά στα δυο γκολ με τον Τζηρά (8-6). Ο Κώστας Τσιλιμπάρης σε πολύ καλή κατάσταση κάτω από τα δοκάρια σταμάταγε τις προσπάθειες του Δούκα, έχοντας ήδη επτά αποκρούσεις ενώ έπιασε και δυο πέναλτι μέχρι το εικοστό λεπτό την ίδια ώρα που στην επίθεση ο Σκρόμπιτς διαμόρφωσε το 9-6. Ο Παπαδιονυσίου έδωσε διαφορά τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του Πειραιά (11-7 στο 26:23) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα με 12-10, με πέναλτι σε νεκρό χρόνο για το Δούκα.

Δυο συνεχόμενα γκολ του Κανδύλα στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου έγραψαν το 14-11 για τον Ολυμπιακό. Ο Δούκας όμως με τον Μπάρμπα να έχει πολύ καλή απόδοση κάτω από τα δοκάρια, μείωσε σε 15-14, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι, αντέδρασαν άμεσα και με τους Τζηρά και Καραμπουρνιώτη η διαφορά επανήλθε στα τρία τέρματα (17-14 στο 41:19). Λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου ο Χάλαρης διαμόρφωσε το 20-16. Παρόλα αυτά ο Δούκας επανήλθε και ξαναπλησίασε στο γκολ, με τον Ζιβούλοβιτς να πραγματοποιεί στο 58' το 21-20 με ρίψη από τα 7μ, όμως ο Ολυμπιακός με στοπ από τον Τσιλιμπάρη σε σουτ του Γκέρτσου και με δυο γκολ από τους Στουμπη και Σανίκη, έκανε το 23-20 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 23-20
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-4, 6-6, 9-7, 12-10 (ημ.), 14-12, 15-14, 18-16, 20-18, 21-19, 23-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 8, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 2, Στούμπης 2.

ΑΣΕ Δούκας (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Γκέρτσος 1, Νομικός 1, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης 1, Νταρσουλάντ 1, Κεδέρης 5.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-7 Πέναλτι: 5/6-4/7