Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ την φέρνει κοντά στον τελικό - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ την φέρνει κοντά στον τελικό

Πλεονέκτημα πρόκρισης στον τελικό των play off της Handball Premier απέκτησε η ΑΕΚ, που πριν από λίγο πέρασε από τη Μίκρα, πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 20-25, κάνοντας το 1-0 στη σειρά, με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη στις 17:00 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Σε ενα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τα αρκετά λάθη εκατέρωθεν, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι, μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου όπου και το σκορ ήταν ισόπαλο 3-3. Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με την είσοδο του Χατσίκα στην άμυνα, βελτίωσε το κέντρο της, που φάνηκε αρχικά να επηρρεάζεται από την απουσία του τραυματία Τσικογιαννόπουλου και με καλές επιθετικές επιλογές, πήρε ενα μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων το οποίο διατηρούσε μέχρι το 25', με το σκορ να βρίσκεται στο 9-11. Στο πεντάλεπτο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πίεσε, όμως ο Ραντούλοβιτς ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε, γεγονός που επέτρεψε στην ΑΕΚ να βγεί στην αντεπίθεση και με ενα επί μέρους 1-4, να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 10-15.

Ανάλογη εικόνα με το ξεκίνημα της  επανάληψης, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα, το οποίο έφτασε μόλις το ενα τέρμα στο 49', όταν ο Καλόμοιρος με εξαιρετικό σουτ από τα 9 μέτρα, έκανε το 19-20, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στο διάστημα από 51' εως 53' η ΑΕΚ που βρισκοταν μπροστά με 19-22 με τέρματα των Μυλωνά και Νικολαΐδη, δέχθηκε απάνωτές -σωστές- δίλεπτες, αρχικά στον Βραζάλιτσα, στη συνέχεια στον Λόκεν και τέλος στον Αργυρού, όμως ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει, αφού αρχικά το σουτ του Τσίλη απέκρουσε ο Ραντούλοβιτς και στην συνέχεια ο Νικολαίδης, σε ενα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, έκανε το 19-23, ενώ ο Σύγγαρης στη φάση που ακολούθησε, απέκρουσε το πέναλτι του Κυπραίου. Στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, δεν άλλαξε τίποτα, με τους Ραντούλοβιτς και Σύγγαρη να σταματάνε τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ είτε από σετ παιχνίδι ή από τα 7μ, με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια με τελικό σκορ 20-25 και πλέον να έχει κρατά στα χέρια της το πλεονέκτημα της πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 20-25
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-8, 8-8, 9-11, 10-15 (ημχ), 11-16, 13-17, 17-19, 19-21, 19-23, 20-25.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 3, Νικολαΐδης, Κοκώνης 1, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 3, Κοτανίδης.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χογκάς 6, Π. Νικολαΐδης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς 2, Ζαμπούνης 3.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 2/5 – 3/5.