Ισοφάρισε τη σειρά τον τελικών με τον ΠΑΟΚ η Νεα Ιωνία - greekhandball.com

Ισοφάρισε τη σειρά τον τελικών με τον ΠΑΟΚ η Νεα Ιωνία

Η Νέα Ιωνία ήταν η νικήτρια στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος γυναικών. Επικράτησε με 23-22 του ΠΑΟΚ, ύστερα από έναν συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα και έκανε το 1-1 στην σειρά των τελικών. Η σειρά μεταφέρεται ξανά στην Θεσσαλονίκη για τον τρίτο τελικό.

Η Νέα Ιωνία ξεκίνησε καλύτερα το ματς, αντιμετώπισε αποτελεσματικά την επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ και έχοντας εύκολο τέρμα στην επίθεση, προηγήθηκε με 5-1 στο 14’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά το τέταρτο, ισορρόπησε το ματς, «ροκάνισε» την διαφορά και στο 28’ μείωσε σε 9-8 με τέρμα της Προκοπίδου. Η Νέα Ιωνία με γκολ των Στουγιαννίδου και Μίλασιτς  βρήκε λύση στο σκοράρισμα και έκλεισε το ημίχρονο με 11-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχες είχαν πάλι καλύτερο ξεκίνημα και πέρασαν με 14-9 στο 35’ αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πάλι. Με καλές άμυνες, πήρε μπάλες, έφτασε στην ισοφάριση με την Προκοπίδου στο 47’ (16-16) και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 51’ με την Γκάτσιου (17-18). Η Νέα Ιωνία δεν έχασε την συγκέντρωσή της. Βρήκε σκορ στην επίθεσή της με τέρματα των Κοντοστέργιου και Ζυγούρα  και στο 57’ πέρασε με 22-19. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχες συντήρησαν το προβάδισμά τους ενώ ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 23-22.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ RED LED 23-22
Πεντάλεπτα:  1-0, 3-1, 5-2, 8-5, 9-6, 11-8 (ημ), 14-9, 15-12, 16-15, 17-16, 20-19, 23-22.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Φράγκου, Μίλατσιτς 3, Παπανικολάου 1, Πάπα 3, Ζυγούρα 8, Μακρή, Ντανίλοβιτς, Βαφειάδου, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 4, Σαραντάκου, Μάγκου, Χρονόπουλου 3, Στουγιαννίδου 1.
ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 2, Νούλα 1, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 4, Κρίτζαλη, Ρόσκα 1, Μούρνου, Τζούριτιστς 1, Προκοπίδου 5, Νίκολιτς 3, Στοϊκόφσκα, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μάστακα.

Διαιτητές: Τζαφειρόπουλος, Τσάκωνας. Δίλεπτα: 7-0 Πέναλτι: 0/0-6/7