Στον τελικό της Handball Premier η ΑΕΚ με φινάλε θρίλερ - greekhandball.com

Στον τελικό της Handball Premier η ΑΕΚ με φινάλε θρίλερ

Στον τελικό των play off της Handball Premier βρίσκεται η ΑΕΚ, που πριν από λίγο, σε ενα συγκλονιστικό στην εξέλιξη στο σκορ παιχνίδι στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 23-22, κάνοντας το 2-0 στη σειρά που της έδωσε την πρόκριση στον τελικό για να διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας για τη σεζόν 2017-2018.

Σε ενα κακό ποιοτικά παιχνίδι λόγω της μεγάλης σημασίας που θα σήμαινε η νίκη και για τις δυο ομάδες, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ και βρέθηκε να προηγείται με 3-1 στο πεντάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Πόουλσεν κάτω από τα δοκάρια, άρχισε να ανεβάζει την απόδοση του και αφού ισοφάρισε σε 4-4 στο 10’ με σουτ του Κυπραίου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 1-5, έφτασε να προηγείται με 5-9 στο 19’. Εκεί ήταν η σειρά των τερματοφυλάκων της ΑΕΚ να μιλήσουν, με τον Ραντούλοβιτς να κάνει σημαντικές επεμβάσεις, τον Συγγαρη να αποκρούει πέναλτι και με υπομονή στην επίθεση να καλύπτει τη διαφορά, για να ισοφαρίσει σε 10-10 στο 27’ και 11-11 στο 29’. Τελικά ο ΠΑΟΚ με γκολ του Τσιώλη από πέναλτι έκανε το 11-12 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 12-15 με την ΑΕΚ να επανέρχεται εκ νέου, με τον Βραζάλιτσα να ισοφαριζει σε 16-16 στο 41’ και να περνάει μετά από πολύ ώρα μπροστά με 17-16 με γκολ του Ζαμπούνη στο 42’, γεγονός που ανάγκασε τον Στέλιο Σειρεκίδη να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο μέχρι το .. οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την ΑΕΚ να προηγείται με ενα τέρμα και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων μετά από ώρα με 21-19 στο 53'. Τα τελευταία επτά λεπτά ήταν δραματικά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 23-22 στο 59' και να έχει κερδίσει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Πέρρος και απέκρουσε ο εξαρετικός Πόουλσεν και τον ΠΑΟΚ να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει δυο φορές με σουτ του Αραμπατζή από δεξί εξτρέμ που απέκρουσε ο Ραντούλοβιτς και ο Πετρίδης που αστόχησε σε φάουλ σε νεκρό χρόνο, για να μείνει το 23-22 μέσα σε πανηγυρισμούς από παίχτες και φίλους της ΑΕΚ που γέμισαν την αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 23-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-7, 6-9, 8-10, 11-12 (ημχ.), 13-15, 15-16, 17-16, 19-19, 21-20, 23-22

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 3, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 5

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος 2, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 2, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι: 3/5-3/4