Πρώτο βήμα για τον τίτλο η ΑΕΚ που έκανε το μπρέικ στο Ρέντη - greekhandball.com

Πρώτο βήμα για τον τίτλο η ΑΕΚ που έκανε το μπρέικ στο Ρέντη

Σε έναν συναρπάστικό πρώτο τελικό για τον τίτλο της Handball Premier, η ΑΕΚ έκανε το μπρέικ επικρατώντας με 23-25 του Ολυμπιακού, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου που θα κριθεί στις 3 νίκες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τη φιλοξενούμενη ΑΕΚ να χάνει μόλις στο τρίτο λεπτό τον αρχηγό της Παναγιώτη Νικολαϊδη που τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ανέβασε το ρυθμό του και εκμεταλλευόμενος την απόδοση του Τσιλιμπάρη και την αποτελεσματικότητα του εξαιρετικού Τζηρά, βρέθηκε να προηγείται με 7-3 στο 12' και 8-4 στο 14'. Ο Νίκος Γραμματικός πέρασε τον Σύγγαρη στη θέση του Ραντούλοβιτς, ο οποίος με 4 αποκρούσεις βοήθησε την ΑΕΚ να βγεί στην αντεπίθεση και αφού ισοφάρισε σε 8-8 στο 17:26 πέρασε ξανά μπροστά ύστερα από τα πρώτα λεπτά, με τον Μυλωνά να κάνει το 8-9 στο 18:10. Στα 11 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι, με την ΑΕΚ να προηγείται στην ανάπαυλα με σκορ 15-16.

Κι ενώ το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη τα γκολ έμπαιναν με το σταγονόμετρο χάρη στην εξαιρετική απόδοση των τερματοφυλάκων των δύο ομάδων και ιδιαίτερα του Ραντούλοβιτς που παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός από το πρώτο ημίχρονο. Έτσι στο 41:31 το σκορ έγινε 18-18 με τέρμα του Τζηρά, ο οποίος είχε σημειώσει τα περισσότερα από τα μισά τέρματα της ομάδας του μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο ανυπέρβλητος για μια ακόμα φορά Μυλωνάς, έβαλε και πάλι την ΑΕΚ στη θέση του οδηγού με δύο τέρματα (18-20) ενώ ο Ζαμπούνης έκανε το 19-22 στο 50ο λεπτό, δίνοντας ισχυρό ψυχολογικό αβαντάζ στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του και παίζοντας με 7 παίχτες γηπέδου κατάφερε να μειώσει με τον Στούμπη σε 22-23 στο 55'.

Τα τελευταία πέντε λεπτά έσπασαν καρδιές, με την ΑΕΚ να διαμορφώνει στο 58' το 23-25 με τον Χόγκας, σκορ που ήταν και το τελικό, αφού στα δυο λεπτά που απέμεναν για τη λήξη δεν άλλαξε τίποτα, με τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού να πανηγυρίζουν έντονα την πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο Ρέντη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 23-25
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημχ.) 17-17, 17-18, 18-20, 19-21, 22-23, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης Π. 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 6.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 4/4-0/2