Ισοφάρισε τη σειρά με τον ΠΑΟΚ ο Δούκας - greekhandball.com

Ισοφάρισε τη σειρά με τον ΠΑΟΚ ο Δούκας

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο ΑΣΕ Δούκα πήρε το ντέρμπι καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 24-22 και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες, στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 3-4. Η ομάδα του Κωστή Μπούνα θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι και από την κανονική διάρκεια όταν αστόχησε σε πέναλτι που εκτέλεσε στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας. Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι το οποίο θα φιλοξενηθεί στη Θεσσαλονίκη με τον Δούκα να είναι έτοιμος να κάνει το μπρέικ και να κατακτήσει την 3η θέση.

Με τον Δημήτρη Μπραουδάκη κάτω από τα δοκάρια να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, ο Δούκας κατάφερε μετά το δέκατο λεπτό της συνάντησης να επιβάλλει τον ρυθμό του και να προηγηθεί στο 20’ με 6-3. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα σερί 0-3 ισοφάρισε στο 27 σε 6-6 για να λήξει τελικά το πρώτο ημίχρονο 8-7 με τέρματα των Γκέρτσου και Μπάγιου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΑΣΕΔ προηγήθηκε γρήγορα με 11-9 όμως το συγκρότημα του Στέλιου Σεϊρεκίδη βρήκε τις λύσεις και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 11-12. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έχασε όμως πολύ μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στη νίκη από την κανονική διάρκεια του αγώνα. 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν 19-19, οι παίκτες του Κωστή Μπούνα κέρδισαν πέναλτι όμως ο Ζιβούλοβιτς αστόχησε σε νεκρό χρόνο στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-20, 65’) όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι «μπλε» πέτυχαν εύκολα γκολ με τους Παπαπούλιο και Κεδέρη και ένα λεπτό πριν το φινάλε προηγήθηκαν με 24-21. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 24-22. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Δούκα να πανηγυρίζει τη νίκη και να μετρά πλέον αντίστροφα για το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι όπου όποια ομάδα νικήσει θα κατακτήσει και το χάλκινο μετάλλιο στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΠΑΟΚ 24-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-3, 5-3, 6-5, 8-7(ημίχρονο), 10-9, 12-12, 13-14, 16-15, 16-17, 19-19 (κ.α.), 20-20, 24-22.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 2, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 1, Γκέρτσος 1, Νόμικος, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Ντούνης, Μπάγιος 6, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 2, Κεδέρης 9.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 1, Κοκκώνης 1, Ράσμους, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης.