Ο Ολυμπιακός αντίπαλος της ΑΕΚ στον τελικό του πρωταθλήματος - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός αντίπαλος της ΑΕΚ στον τελικό του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Δούκα 29-24 στο Μαρούσι στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Handball Premier και με 2-0 νίκες στη σειρά προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Με τους Κεδέρη και Μωραϊτη να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, ο Δούκας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να επιβάλλει τον ρυθμό του σε κανένα σημείο. Παίζοντας αρκετές φορές 7 εναντίον 6 στην επίθεση και πιέζοντας «ασφυκτικά» στην άμυνα προηγήθηκε στο 15ολεπτό με τέρμα του Τόμπρου (8-7) για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Σανίκης σε 8-8. Οι ερυθρόλευκοι στο 26ο λεπτό ξέφυγαν με δύο γκολ (11-13) όμως η απάντηση ήταν άμεση από τους γηπεδούχους Μωραϊτης και Γκέρτσος έφεραν την ισορροπία (13-13), ο Αλβανός έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακός όμως ο Τόμπρος στην εκπνοή του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 14-14.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην επανάληψη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 45΄ο Γκέρτσος έβαλε οδηγό στο σκορ τους «μπλε» (21-20) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 51 όπου ο Ντούνης έγραψε το 23-23. Όμως ο Ολυμπιακός με ένα σερί 0-4 κατάφερε να προηγηθεί με 23-27 και να κλειδώσει τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 24-29 και να κάνει το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, που του έδωσε το εισιτήριο για τους τελικούς της φετινής Handball Premier.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 9-9, 10-11, 14-14 (ημχ.), 15-16, 17-18, 20-20, 22-22, 23-26, 24-29

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 3, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 3, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 5, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας Δίλεπτα: 7-4 Πέναλτι: 5/8 – 4/4 Κόκκινη: 59:18 Νταρσουλάντ (3 δίλεπτα)