F8 εφήβων: Μετάλλιο από την πρώτη χρονιά της ιστορίας του θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός θα είναι η τελευταία ομάδα που μετά τους Φοίβο, Πυλαία και Φίλιππο, προκρίθηκε στα ημιτελικά της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων. Στην πρώτη του εμφάνιση ως Ολυμπιακός στο άθλημα, οι Πειραιώτες θα διεκδικήσουν το πρώτο τους μετάλλιο σε ηλικιακό πρωτάθλημα, ύστερα από τη νίκη με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ με σκορ 38-29 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του Β' ομίλου. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει αύριο στα ημιτελικά τον Φοίβο.

Στον αγώνα που μια από τις δυο ομάδες θα έπαιρνε το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά, οι παίκτες του Γιώργου Καρασσαβίδη μπήκαν
αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό για να πάρουν την πρόκριση. Μετά από ενα πρώτο ημίχρονο που βρέθηκαν μπροστά με 16-10 , ανάλογη ήταν και η συνέχεια και στην επανάληψη για τους ερυθρόλευκους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 38-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΧΑΝΘ 38-29
Τα πεντάλεπτα:2-1, 5-2, 9-4, 12-6, 15-8, 16-10 (ημχ), 18-13, 22-15, 27-18, 31-21, 34-25, 38-29.
Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης, Μαραμαθάς 4, Καίσαρης 2, Γιαννέτος 3, Σακάλογλου, Σ. Λιάπης 2, Ν. Λιάπης 6, Ζωγραφίδης 4, Σιδηρόπουλος 2, Λιόλιος 5, Καραμπουρνιώτης, Μάινας 5, Μαντζώρος, Τσανίνος 1, Λόλας 4.
ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Μαμούρης 2, Μπζάκος, Μηλόπουλος, Ανδρεαδάκης 2, Γιαπητζόγλου, Αχιλιάς, Σ. Μπρόικος, Αγαθόνικος 9, Παπαβασίλης 5, Σπληλιωτόπουλος 1, Θ. Μπρόικος, Μπάτζιος 1, Βαρδάκας 5, Οκανταρίδης 1, Μαρίνης 1, Παπαδόπουλος 2.
Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 3-9. Κόκκινη: Παπαβασίλης (46:32 – 3 δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3 – 2/3