Α2 ανδρών: Στην Κέρκυρα θα κριθεί η άνοδος στην Handball Premier - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στην Κέρκυρα θα κριθεί η άνοδος στην Handball Premier

Μια ανάσα από την οριστική κατάκτηση της πρώτης θέσης στο βόρειο όμιλο της Α2 ανδρών του χάντμπολ βρίσκεται ο Φαίακας. Στο ντέρμπι κορυφής με την Πυλαία για την 17η αγωνιστική του ομίλου, η κερκυραϊκή ομάδα απέσπασε ήρθε ισόπαλοι με 21-21 στη Θεσσαλονίκη, οι δύο ομάδες να παραμείνουν ισόβαθμες στο ρετιρέ, με τους Κερκυραίους ωστόσο, να έχουν το αβαντάζ στην μεταξύ τους ισοβαθμία, αφού είχαν νικήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Κερκυρα.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολύ κόσμο στις κερκίδες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και πήραν το προβάδισμα το οποίο
διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 9-7. Ο Φαίακας στην επανάληψη με σφιχτή άμυνα και αντεπιθέσεις φωτιά, βρέθηκε λίγο πριν τη λήξη προηγούμενος 18-21. Ωστόσο η Πυλαία κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά ο βαθμός δεν ήταν αρκετός, με τον Φαίακα να κλειδώνει ουσιαστικά την πρωτιά και την άνοδο να κρίνεται στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς στην Κέρκυρα, εφόσον ο Φαίακας ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας που θα τερματίσει στην 4η θέση.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 21-21
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 2-2, 5-4, 8-7, 9-7 (ημχ.) 11-10, 13-12, 15-15, 17-18, 18-21, 21-21

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ανθομελίδης 2, Ζαφείρης 1, Κουκμίσης 1, Τσεσμετζίδης 3, Γιαννακίδης, Πετρίδης 1, Ελέτα, Αλατσατιανός, Ορφανουδάκης, Παπαγεωργίου, Ανανιάδης 1, Μιχαηλίδης, Βακουφάρης, Ιλερής 3, Αντωνιάδης 2, Μάτοβιτς 7.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Παγωνίδης, Τόμσον, Πάλλας, Κόντης 6, Ριγανάς 4, Κατσακιώρης, Νάστος, Λινάρδος, Βάγιας, Κουλούρης, Κατσαρός 2, Γκόϊκας 3, Ιοκάς, Δάσκαλος 2, Κορακιανίτης 2, Δέλλης 2.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 7-7, Πέναλτι: 4/5-2/3, Κόκκινη κάρτα: Κόντης 51.17 (τρία δίλεπτα), Ζαφείρης 43.31 (μπλε)