Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες η Νεα Ιωνία τον Λεωνίδα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες η Νεα Ιωνία τον Λεωνίδα

Η Νεα Ιωνία ήταν η νικήτρια στον αγώνα που έκλεισε την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών, με αντίπαλο τον Λεωνίδα. Η ομάδα του Γιώργου Μπένια επικράτησε με 33-32 και μάλλον έβαλε τέλος στις πιθανότητες του Λεωνίδα για μια θέση στην τετράδα.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με το ημίχρονο να λήγει με 17-16 για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη η Νεα Ιωνία διατηρούσε ενα προβάδισμα 2-3 τερμάτων συνεχώς, με
την αναμέτρηση να λήγει με νικήτρια τη Νεα Ιωνία με σκορ 33-32.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 33-32
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 9-9, 11-11, 14-13, 17-16 ημ. 19-19, 21-19, 25-23, 29-26, 32-31, 33-32

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Γιώργος Μπενιάς): Μπίλος 8, Κούτσης 3, Βαλούρδος, Γκουλής Α 2, Κουμαραδέλης 8, Συμεωνίδης, Πανόπουλος, Ιατρίδης 2, Οικονόμου 3, Μπένιας, Κωνσταντέλλος, Γκουλής Ε, Παπαδόπουλος 3, Γιαννόπουλος 4, Βαμβακούσης, Γαρίδας

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Γιώργος Ματζουράτος):  Κλειτσίκας, Μακρυγιάννης 8, Παράσχης 5, Μηνιώτης 2, Μαρούδας 2, Μωραίτης, Ξηρός, Τσέλος 8, Οικονομίδης, Σοφικίτης, Λεμπέσης 1, Γκίκας 2, Βλαχάκης, Γιαννακούρας, Θάνος 2, Βασιλείου 2
Διαιτητές: Ψύλλος-Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 6/6 - 4/1