Με κεκτημένη ταχύτητα η ΑΕΚ την ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Με κεκτημένη ταχύτητα η ΑΕΚ την ΧΑΝΘ

Εύκολη νίκη με 32-23 επί της ΧΑΝΘ, σημείωσε η ΑΕΚ στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η Ενωση έλεγξε το ματς σε όλο το 60λεπτο και πήρε άλλους δυο βαθμούς φτάνοντας τους 25 που τη φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας, μόλις 2 πίσω από τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται στη 2η με 27 βαθμούς.

Αγωνιστικά, από την αρχή η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Χρήστο και
Παναγιώτη Νικολαΐδη, δημιούργησε διαφορά στο σκορ την οποία διεύρυνε εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΚ - ΧΑΝΘ 32-23
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 10-5, 12-7, 14-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 19-14, 22-15, 24-18, 29-19, 32-23
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χ. Νικολαΐδης 9, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 4, Χόγκας, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 6, Βαμβακάς, Αργυρού, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα.
ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Βαρδάκας 2, Δέσπος 3, Κουρουμλίδης, Στίγγας 3, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 4, Μηλόπουλος, Μπόλας 2, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 9, Παπαδόπουλος, Τσόγιας.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/2/5-6