Σπουδαία νίκη του Διομήδη στο ντέρμπι - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη του Διομήδη στο ντέρμπι

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί του Δούκα έβαλε ο Διομήδης ο οποιος τον υποχρέωσε στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα με σκορ 24-22. Οι δύο ομάδες έχουν από 12 βαθμούς με τον Διομήδη να καταλαμβάνει την 3η θέση και τον Δούκα την 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο Διομήδης προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 όμως ο Δούκας με τους Γκέρτσο Μωραίτη και Κεδέρη ισόφαρισε σε 5-5 στο 12ολέπτο ισορροπώντας το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 11-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Δούκας πιέζοντας στην άμυνα κατάφερε να περιορίσει τα ατού του αντιπάλου και
να προηγηθεί στο 42’ με 14-17. Η ομάδα του Άργους που είχε τον Τζούλιο Αργυρού σε καταπληκτική ημέρα, στο 48’ ισοφάρισε σε 18-18 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 20-20.

Κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό «μπλοκάρισμα» του συγκροτήματος του Κωστή Μπούνα που έμεινε για 8 λεπτά χωρίς γκολ και ξέφυγαν με 3 τέρματα 23-20. Στο τελευταίο λεπτό ο ΑΣΕΔ μείωσε σε 23-21 με τον Νταρσουλαντ για να λήξει το παιχνίδι 24-22 υπέρ των γηπεδούχων.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-22
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-6, 8-7, 10-9, 11-10 (ημχ.), 12-13, 14-16, 16-18, 18-19, 21-20, 24-22

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης 2, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 13, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Τσάτσας, Χαντέλης 1, Μούγιτς 3, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος 1.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Γκέρτσος 7, Νομικός, Μπαζδέκης, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/3-1/2