Παραλίγο έκπληξη στις Συκιές - greekhandball.com

Παραλίγο έκπληξη στις Συκιές

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Φοίβος, που επικράτησε του Πανελληνίου με 26-23 σε ενα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο επτάλεπτο, με την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη να παίρνει τους δυο βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 8-3, ο Πανελλήνιος άρχισε να μπαίνει σιγά σιγα στο παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για τη λήξη του ημιχρόνου, με το σκορ 12-10 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος προσπάθησε πολύ, με τους παίκτες του Σπύρου Μπαλωμένου
να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά στο σκορ αρχικά και μετά να πάρουν μια διαφορά 3 τερμάτων στο 45' (17-20) και να διατηρούν ενα προβάδισμα μέχρι το 54' όπου ήταν μπροστα με 21-23. Όμως ο Φοιβος, ο οποίος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, κατάφερε να κάνει ενα σερί 5-0, φτάνοντασ στη νίκη με 26-23

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 26-23
Πεντάλεπτα: 1-0, 5-1, 6-2, 8-3, 10-7, 12-10 (ημίχρονο), 14-13, 15-16, 17-20, 20-21, 23-23, 26-23

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος 2, Μέτσης 1, Καβουσανάκης 3, Μπαλάμος, Π. Παπαδόπουλος 1, Μόζα, Δεληζάνος 3, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης, Χ. Παπαδόπουλος 3, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 6, Χατζηβακαλέλης 7.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Λιαλιός, Οικονόμου, Κάτρης, Ζαφείρης, Μπαλάσκας 4, Ζατσε, Κολιούλης 3, Σιαματάς 6, Παζάρογλου, Ταουσάνης, Πόποβιτς, Κολλύρης, Τσομπανίδης, Τσακούλης 9, Κοροβέσης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης. Κόκκινη: 59:05 Κάτρης (Πανελλήνιος)