Δύσκολη επικράτηση στη Βέροια ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Δύσκολη επικράτηση στη Βέροια ο ΠΑΟΚ

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Βέροια με 22-24. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη είδαν τον ψυχωμένο Φίλιππο να επιστρέφει και να πέρνει προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και κέρδισε.

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ματς στο πρώτο μέρος. Με πολύ αποτελεσματική άμυνα, προηγήθηκε με 1-8 στο 12’ και μπήκε στην θέση του οδηγού. Ο Φίλιππος βελτίωσε την άμυνα του και χωρίς να ξεπεράσει εντελώς το επιθετικό του πρόβλημα, σταμάτησε το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ και προς την λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 10-14.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Φίλιππος βελτίωσε κατά πολύ την άμυνά του αλλά
και τα ποσοστά ευστοχίας, βγάζοντας και αιφνιδιασμούς. Ροκάνισε τη διαφορά, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ να μείνει χωρίς γκολ στο διάστημα 45:52-52:53, όπου οι Βεροιώτες όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά για πρώτη φορά με 21-20 με γκολ του Γρηγοριάδη.

Όμως στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο ήρθε η δίλεπτη στον Ζλατάνο και το 22-22 στο 56:26 μετατράπηκε στο τελικό 24-22 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 58:42. Σκορ το οποίο κατάφερε να διατηρήσει ο Δικέφαλος του Βορρά παρά το man to man που έβγαλε ο Φίλιππος που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Κυπραίου. Οι Θεσσαλονικείς όμως σαφώς πιο έμπειροι διαχειρίστηκαν σωστά τον χρόνο στο τελευταίο λεπτό και πήραν μια εξαιρετικά δύσκολη – όπως αποδείχθηκε – νίκη μέσα στη Βέροια, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΠΑΟΚ 22-24
Τα πεντάλεπτα: 1-4. 1-6, 2-8, 4-10, 6-12, 10-14 (ημχ.), 12-17, 16-18, 17-19, 20-20, 21-22, 22-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος 1, Ψωμιάδης, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 1, Σεϊρεκίδης 2, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 5, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 5, Στ. Παπαδόπουλος 5, Κουκουτσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Φιλόσογλου.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Πατραμάνης, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Νικολαΐδης 6, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Καλομοίρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 6, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4-2/2. Κόκκινη: 30:62 Αρσενασβίλι (επικίνδυνο παιχνίδι)