Α1 γυναικών: Πολύτιμο δίποντο του Άρη στον Φιλώτα - greekhandball.com

Α1 γυναικών: Πολύτιμο δίποντο του Άρη στον Φιλώτα

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Άρης Θεσσαλονίκης, που πέρασε από την έδρα του Φιλώτα Φλώρινας, επικρατώντας με 19-23 για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν «αγκαλιά» στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και ο Φιλώτας προηγήθηκε με 9-6 στο 23’ όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε
10-10 στο 29’.

Στο δεύτερο μέρος το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο όμως στο τελευταίο τέταρτο ο Άρης προηγήθηκε με 16-20 στο 48’. Το προβάδισμα αυτό ήταν εμπόδιο αξεπέραστο για τον Φιλώτα. Ο Άρης συντήρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο την διαφορά του και έφτασε χωρίς να κινδυνεύσει στο 19-23.

ΦΙΛΩΤΑ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 19-23
Πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 6-6, 7-6, 10-8, 11-10 (Ημ.) 13-13, 15-16, 16-18, 17-20, 18-22, 19-23.

ΦΙΛΩΤΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου 4, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κεβρεκίδου 1, Κατσουπάκη, Μήτις, Φυλάκη 3, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 6, Γκάτσιου, Ριστόφσκα 5, Γεωργιάδου, Τριπκόφσκα, Παραστατίδου

ΑΡΗΣ Θ. (Ευθύμης Πιπελίδης): Κοπανέλου, Βλάχου, Ταϊρίδου, Αμβροσιάδου 2, Λούρη 7, Κεσοπούλου, Τσομπανίδου 2, Κούπα, Γιώβη, Αθανασοπούλου, Καγγελάρη 2, Γιαννοπούλου 8, Ράπτη 1, Ευμορφίδου 1

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας Δίλεπτα: 1-3 Πέναλτι: 2/3- 2/2