Ήττα από την Πολωνία για τη γυναικών Κ17 - greekhandball.com

Ήττα από την Πολωνία για τη γυναικών Κ17

Μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Εθνική Γυναικών Κ17 ηττήθηκε 28-24 από την Πολωνία στην πρεμιέρα του EHF U17 Championship Women που διεξάγεται στα Σκόπια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα -που έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι του- είχε καλή παρουσία και ήταν κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά προς το φινάλε έχασε την συγκέντρωση του με αποτέλεσμα η Πολωνία να ξεφύγει με +7. Η Εθνική αντέδρασε, μάζεψε την διαφορά και μείωσε στο τελικό 28-24. Αύριο η Ελλάδα θα αγωνιστεί κόντρα στην διοργανώτρια ΠΓΔΜ στις 18:00.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Μενέλαος Δανήλος σχολίασε για το παιχνίδι: «Είμαστε
ευχαριστημένοι από την προσπάθεια. Ήμασταν ανταγωνιστικοί και παίξαμε με πάθος. Κάποιες λεπτομέρειες δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά κρατάμε την καλή εικόνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Συνεχίσουμε. Δουλεύουμε ήδη για το επόμενο ματς».

ΠΟΛΩΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 28-24 (13-10 ημχ.)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Ανγκνιέσκα Τρουζίνσκα): Βντόβιακ, Όλεκ, Ζεγκάρλιτσκα, Σιγκάν 7, Στανισλάβτσικ, Βόιτσικ, Σομπέτσκα 1, Βιεκόφσκα 7, Ζάγκραγιεκ 1, Χοντάκοφσκα, Σέπανικ 1, Ζίμα, Μπορόφσκα 4, Βέμπερ 3, Πιέτρας 1, Κόβαλικ 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Μενέλαος Δανήλος): Φραγκίσκου, Μάγκου, Καραμάνου, Χαριτίδη 2, Βασιλείου 6, Σπυροπούλου, Χριστοπούλου 6, Τσικνάκη, Κουκμίση 1, Σαμολαδά 3, Χαραλαμπάκη, Τροχίδου, Ντιμτσούδη 2, Κερλίδη 4, Νικολάου, Κρανιώτη.
Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς (Σερβία), Παρατηρητές: Κονοπλιάστι (Ουκρανία)- Βούισιτς (Μαυροβούνιο).
Κόκκινη: 41:41 Ντιμτσούδη (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 1/3-2/3