Α2 ανδρών: Στη δεύτερη θέση ο Φαίακας - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στη δεύτερη θέση ο Φαίακας

Νίκη με 27-24 που τον φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέτυχε ο Φαίακας επί του Πρωτέα Αρτας κλειδώνοντας τη συμμετοχή του στην τετράδα μεσα από την οποία θα μπορέσει στη συνέχεια να διεκδικήσει μέσω μπαράζ την άνοδό του για πρώτη φορά στην Α1 κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το 10' ο Φαίακας κατάφερε και πήρε ενα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ανάπαυλα σε 13-10. Στην επανάληψη, η ομάδα της  Άρτας μπήκε πολύ δυνατά, ισοφάρισε στο 35΄ σε 14-14 και συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το 40΄. Από το σημείο εκείνο οι παίχτες του Φαίακα, με πολύ καλή αμυντική
λειτουργία -δεν δέχτηκαν τέρμα από το 40' εώς το 50'- πήραν μια διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος που τους βρήκε νικητές με τελικό σκορ 27-24.

ΦΑΙΑΚΑΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 27-24
Πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 7-3, 8-7, 11-8, 13-10 ημίχ., 14-14, 19-18, 21-18, 24-18, 27-21, 27-24.

ΑΟ Φαίαξ: Κυριακίδης 1, Τσουμπλίδης, Κορακιανίτης 2,  Πάλλας, Νάστος, Κολοβός 7, Ασμάνογλου, Ντούρος, Ριγανάς 1, Δόικας, Γιούργας, Κατσαρός 4, Βάγιας 7, Δάσκαλος 3, Κοντζιάλης, Καραμανλής 2.

Πρωτέας Άρτας: Τσέλιος Π. 3, Ντάλας 4, Κίτσος 1, Τσέλιος Ν. 2, Γεωλδάσης, Νέλος, Τσούλος, Μπιζίκης 4, Κωνσταντίνου 2, Μίρκοβιτς 4, Τσάκαλος 4, Κουμαραδέλης 3.