Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη της Δράμας 86 επί του Φαίακα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη της Δράμας 86 επί του Φαίακα

Την καλύτερη εμφάνιση της στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 ανδρών στο χάντμπολ σημείωσε η Δράμα ’86, κερδίζοντας με σκορ 34-28 τον Φαίακα Κέρκυρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Α2 ανδρών. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Δράμας αυξάνει τις πιθανότητες της για είσοδο στην τετράδα.

Η δραμινή ομάδα ορμώμενη από τους 700 και πλέον φιλάθλους που γέμισαν την κάτω πλευρά της κερκίδας, μπήκαν με πολύ πάθος και ενέργεια από το ξεκίνημα του ματς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο. Με κορυφαίους στην άμυνα τον τερματοφύλακα Τσεπίδη και τον Κοτσαμαρίκογλου και τους Χαϊτίδη, Κουρουτζίδη στην επίθεση, γρήγορα το 3-1 μετατράπηκε σε 7-3 και 13-5 στο 20'.

Ο Φαίακας ο οποίος είχε χάσει με κόκκινη κάρτα τον τερματοφύλακα του Τσιλιμπάρη βρήκε τα
ψυχικά αποθέματα και με ενα επι μέρους σκορ 3-8 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 16-13 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Βαλαλβάνη μπήκαν πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή τον  τον Χαϊτίδη που πέτυχε 11 γκολ έχτισε μια διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 34-28.

ΔΡΑΜΑ 1986 - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 34-28
Πεντάλεπτα: 3-1, 7-3, 10-3, 13-5, 14-9, 16-13 (ημίχ), 19-16, 21-18, 24-19, 28-21,32-25, 34-28.

ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Τσεπίδης, Γκαμώτσος, Γιαννακόπουλος, Τσαύλος, Τσιτσίγκος 3, Φραγκούλης, Θωμίδης 6, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης 4, Τρουμπούκης, Χαϊτίδης 11, Κοτσαμαρίκογλου 2, Βάκκας, Κουρτίδης, Ιακωβίδης 5.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ(Νίκος Ριγανάς): Κορακιανίτης 6, Δημητρέλος 2, Σουλάνης, Τσακίρης, Δόικας 1, Πάλλας, Τσιλιμπάρης, Λινάρδος 2, Ασμάνογλου, Κυριακίδης 3, Ριγανάς 4,Ντούρος, Γιούργας, Κολοβός 7, Νάστος 1, Μπαρούμας 2.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης.