Παγκόσμιο ανδρών 2017: Γαλλία - Σλοβενία και Κροατία - Νορβηγία οι ημιτελικοί (βίντεο) - greekhandball.com

Ολοκληρώθηκαν χθες το βράδυ οι προημιτελικοί αγώνες για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών, που πραγματοποιέιται στην Γαλλία. Την πρόκριση πήραν η Γαλλία που επικράτησε δύσκολα της Σουηδίας με 33-30, η Σλοβενία που κέρδισε το Κατάρ με 30-28 , η Νορβηγία που απέκλεισε την Ουγγαρία με 31-28 και τέλος η Κροατία που σε εναν αγώνα με φινάλε θρίλερ πήρε την πρόκριση από την Ισπανία νικώντας με σκορ 30-29. Αναλυτικά:

Στη Λίλ, μπροστά σε 28.000 θεατές οι Γάλλοι πήραν μια πολύ δύσκολη πρόκριση που ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτ του αγώνα. Οι κάτοχοι του τίτλου Γάλλοι βρήκαν μεγάλη αντίσταση από τους Σουηδούς, στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να
πάρουν διαφορά μεγαλύτερη του ενός τέρματος στο 22' (13-11), όμως οι Σουηδοί με εναν καταπληκτικό Appelgren που παρόλο η ομάδα του ηττήθηκε αναδείχθηκε Man of the Match και τον Lukas Nilsson να σκοράρει 5 τέρματα, με ενα σερί 2-5, κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 15-16. Στην επανάληψη ο Dinart άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του περνώντας τον Remili στο δεξί ίντερ στη θέση του Porte που μετακινήθηκε δεξιά στη θέση του Abalo και τον Narcisse στη θέση του N' Guessan στο αριστερό ίντερ, με τους τρικολόρ να γίνονται πιο απειλητικοί και να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 23-20 στο 42' και τους θεατές να ξεσηκόνωνται. Οι Σουηδοί όμως δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 24-25 με τον Gottfridsson στο 47'. Απο εκεί και πέρα οι Γάλλοι με τον Remili να δίνει λύσεις σκοράροντας 4 τέρματα από τα 9μ και τον Narcisse να κερδίζει πέναλτι και να σκοράρει και δυο φορές, οι Γαλλοι έφτασαν στην πολυπόθητη πρόκριση επικρατώντας με 33-30.

Στο Μονπελλιέ οι Κροάτες πήραν το άλλο εισιτήριο για τα ημιτελικά, επικρατώντας της Κροατίας με 30-29, παίρνοντας έτσι ρεβάνς από τους Ισπανούς που τους είχαν κερδίσει στον τελικό του EURO 2014 και τον ημιτελικό του EURO 2016. Σε ενα ισοροππημένο παιχνίδι μέχρι το 15', όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 9-9, οι Κροάτες με τον Mamic (9 γκολ) και τον Cindric (5 γκολ) να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους, κατάφεραν να πάρουν ενα μικρό προβάδισμα δυο τερμάτων το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 15-17. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τους Κροάτες να παίρνουν μια διαφορά μέχρι και 4 τέρματα στο 41' και το σκορ στο 20-24. Οι Ισπανοί όμως εκμεταλευόμενοι την απουσία του Mamic από το παιχνίδι, κατάφεραν να μειώσουν σε 24-25 στο 45' με τον Dushebaev να πετυχαίνει 3 τέρματα σε αυτό το διάστημα και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 28-28 στο 54' με το πέμπτο τέρμα του δεξιού ιντερ της Βαρντάρ. Όμως οι Κροάτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν το σκορ 30-28 με τον Horvat στο 57:47. Στο 58:27 ο Rivera με πέναλτι έκανε το 30-29 και η αγωνία κορυφώθηκε όταν ο Coralles απέκρουσε το σουτ του Cindric στο 59:41, με την Ισπανία να έχει την τελευταία επίθεση να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Όμως η επιλογή τους ήταν λάθος, με τον Aguinagalde να σουτάρει από τα 9μ πάνω στο μπλοκ της άμυνας, με τους Κροάτες να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς για την μεγάλη πρόκριση.

Η Νορβηγία με ενα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο πήρε την πρόκριση απέναντι στην Ουγγαρία που δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση, ύστερα από την πολύ κακή της εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Οι Νορβηγοί μπήκαν πολύ δυνατα στο παιχνίδι φτάνοντας το σκορ στο 6-1 μόλις στο 7' αναγκάζοντας τον Xavi Sabate να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. το οποίο δεν ανέκοψε τον ρυθμό των Νορβηγών οι οποίοι σκόραραν ακατάπαυστα για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 17-10 και να δείχνουν με τον πλέον πειστικό τρόπο την αποφασιστηκότητα τους για την πρόκριση. Έτσι κι έγινε, αφού και στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα με τους Νορβηγούς να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα τους Bergerud με 34% να αναδεικνύεται MVP του αγώνα και τους Hansen (6 γκολ), Sagosen (5 γκολ) και Tonnesen (5 γκολ) να σηκώνουν το επιθετικό βάρος έφτασαν στο 30-23 στο 55' και μετά κατέβασαν το ρυθμό τους με τους Ούγγρους να κλείνουν τη διαφορά στο τέλος με τον Csaszar (11 γκολ) και το παιχνίδι να λήγει 31-28.

Η Σλοβενία του τεράστιου Veselin Vujovic πήρε το τέταρτο εισιτήριο για τα ημιτελικά, ύστερα από τη νίκη της επι του Καταρ με 32-30. Ύστερα από ενα πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 18-15, οι Σλοβένοι ανέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη διευρύνοντας τη διαφορά που έφτασε τα 9 τέρματα στο 45' και το σκορ στο 29-20. Στο 54' πέτυχαν το τελευταίο τους γκολ στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το σκορ σε 32-24 και στη συνέχεια έριξαν ταχύτητα με το Κατάρ να καταφέρνει να μειώσει σε 32-30 που ήταν και το τελικό σκορ. Για τους Σλοβένους πρώτοι σκόρερ ο Marguc με 6 και ο Dolenec με 5 που αναδείχθηκε MVP του αγώνα. Από το Κατάρ διασώθηκε ο Γάλλος πολιτογραφημένος στο Κατάρ Roine με 8 τέρματα.