Β Εθνική: Πέρασε από το Κορωπί ο Ηλυσιακός - greekhandball.com

Β Εθνική: Πέρασε από το Κορωπί ο Ηλυσιακός

Νίκη στο Κορωπί με σκορ 16-18, για την ομάδα του Ηλυσιακού, που πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με Αθηναϊκό και Νηρέα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια να ξεφύγει. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το Κορωπί να προηγείται με 9-7.

Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ηλυσιακός με όπλο την πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ διαφορά στο 45' (10-13). Στο 50' το Κορωπί μείωσε στο γκολ (13-14), αλλά οι παίκτες του Ηλυσιακού
αντέδρασαν σωστά και αύξησαν πάλι τη διαφορά στο 55' (13-16) και την κράτησαν ως το τέλος, για να έρθει η νίκη με το τελικό 16-18.

Να σημειώσουμε ότι στο 37' ο παίκτης του Κορωπίου, Παπασπύρου Ι., αποχώρησε λόγω τραυματισμού και στο 53' αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο παίκτης του Κορωπίου, Σουρλαντζής Ι., για επικίνδυνο παιχνίδι.

ΑΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 16-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-4, 6-5, 7-6, 9-7, 9-8, 10-10, 10-13, 13-14, 13-16, 16-18.

Κορωπί (Janca): Ράπτης, Σουρλαντζής Ι. 1, Κάββαλος, Παπασπύρου Δ., Κωνσταντίνου, Φακίνος, Γουέις 6, Δεληκούρας 2, Παπαγεωργάκης, Παύλου, Σουρλαντζής Δ. 2, Παπασπύρου Ι. 5, Stathi.

Ηλυσιακός (Γιανναράς): Ξηρός, Τσέτσος, Τηνιακός, Σουρβίνος 3, Σοκόλης 1, Ιωαννίδης, Κώνστας, Ανδρεάδης 2, Τσεύλικος 6, Δάβαρης, Αρζόγλου 4, Κυριακόπουλος, Κυριακίδης 1, Κωνσταντέλλος, Ζέκιος 1, Δήμου.