Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη και κορυφή για τον Φαίακα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη και κορυφή για τον Φαίακα

Σπουδαία νίκη για τον Φαίακα Κέρκυρας, που επικράτησε της ΧΑΝΘ με 30-21, στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστική του του 2ου ομίλου, του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα των Μιχαλάκη - Ριγανά, πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας, βρισκόμενη πλέον στην πρώτη θέση, ισοβαθμώντας με τη μέχρι χθες πρωτοπόρο ΧΑΝΘ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φαίακα να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ το οποίο κρατούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, με την ΧΑΝΘ να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής και το ημίχρονο να βρίσκει τους Φαίακες μπροστά
στο σκορ με 12-10, προϊδεάζοντας τους θεατές που γέμισαν το γυμναστήριο, για ενα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

Η επανάληψη όμως, άνηκε τον Φαίακα, ο οποίος με εκπληκτική αποτελεσματικότητα στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα και με ενα επι μέρους σκορ 18-11 στο Β ημίχρονο, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη, που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας και για το κλείσιμο του πρώτου γύρου, αφού τελευταίο παιχνίδι είναι με τον Δια Πολίχνης που έχει αποχωρήσει με τους κερκυραίους να παίρνουν τους δυο βαθμούς χωρίς αγώνα.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΧΑΝΘ 30-21
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-2, 6-2, 9-7, 10-9, 12-10 (ημχ), 14-10, 17-13, 21-15, 23-17, 27-18, 30-21.

Φαίακας (Μιχαλάκης): Κορακιανίτης 7, Κυριακίδης 1, Βάγιας 5, Καραμανλής, Δάσκαλος 2, Μαντζουρογιάννης, Δημητρέλος 3, Ριγανάς 3, Μπαρούνας 5, Δελλής 4, Λινάρδος, Κατσαρός, Νάστος, Παγωνίδης, Τσιλιμπάρης, Κουλούρης.

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Ζευγαρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 6, Ν. Παπαδόπουλος 2, Δέσπος, Βασιάδης 2, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος, Στίγγας 2, Τσαμήτρος, Αργυρίου 2, Παντελίδης, Τσαγκαράκης 2, Μπαϊρλής 3, Τσόγιας.

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 7-4. Πέναλτι: 2/2 - 8/10.